U-Design WP Theme - en to fr_FR translation catalogue (1273 entries)

en: Oops..., I cannot find the page you are looking for, sorry... ( Error 404 )
fr_FR: Oups ! Je ne peux pas trouver la page que vous cherchez, désolé ... (erreur 404)

en: Let me help you find it:
fr_FR: Laissez-vous aider dans votre recherche :

en: Search for it:
fr_FR: Rechercher ceci :

en: If you typed in a URL... check the spelling and try reloading the page.
fr_FR: Si vous avez tapé une URL... vérifiez l'orthographe et essayez de recharger la page.

en: Start over again with the %1$sHome page%2$s.
fr_FR: <strong>Retourner</strong> à la %1$spage d'accueil%2$s.

en: &larr; Newer Entries
fr_FR: ← Articles plus récents

en: Older Entries &rarr;
fr_FR: Articles plus anciens →

en: <p class='center'>No entries were found under the %s category either because they were not published or this category has been excluded from the Blog section.</p>
fr_FR: <p class='center'>Aucune entrée n'a été trouvée dans la catégorie %s ; soit parce qu'ils n'étaient pas publiés ou soit que cette catégorie a été exclue de la section Blog.</p>

en: <p>Sorry, but there aren't any posts with this date.</p>
fr_FR: <p>Désolé, mais il n'y a pas d'article à cette date.</p>

en: <p class='center'>Sorry, but there aren't any posts by %s yet.</p>
fr_FR: <p class='center'>Désolé, mais il n'y a pas d'article de %s.</p>

en: <p class='center'>No posts found.</p>
fr_FR: <p class='center'>Aucun article trouvé.</p>

en: Archives by Year:
fr_FR: Article(s) archivé(s) pour l’année :

en: Archives by Month:
fr_FR: Archives par mois :

en: Archives by Subject:
fr_FR: Archives par sujet :

en: About:
fr_FR: A propos de :

en: Website:
fr_FR: Site internet :

en: Profile:
fr_FR: Profil :

en: Posts by %s:
fr_FR: Article(s) publié(s) par %s :

en: No posts by this author.
fr_FR: Aucun article de cet auteur

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr_FR: Cette article est protégée par un mot de passe. Veuillez entrer le mot de passe pour accéder aux commentaires.

en: No Responses
fr_FR: Aucune réponse

en: 1 Comment
fr_FR: 1 commentaire

en: % Comments
fr_FR: % commentaires

en: Comments are closed.
fr_FR: Commentaires fermés.

en: Submit Comment
fr_FR: Envoyer

en: write your comment here...
fr_FR: Indiquez votre commentaire ici…

en: Type here to search
fr_FR: Saisir votre recherche

en: Primary Navigation
fr_FR: Navigation primaire

en: Home
fr_FR: Accueil

en: Search for:
fr_FR: Rechercher pour :

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Go back to %s
fr_FR: Retour à %s

en: <span class="the-comment-time-and-date"><span class="time">%1$s</span> on <a class="comment-date" href="#comment-%2$s" title="%3$s">%3$s</a></span>
fr_FR: <span class="the-comment-time-and-date"><span class="time">%1$s</span> le <a class="comment-date" href="#comment-%2$s" title="%3$s">%3$s</a></span>

en: F j, Y
fr_FR: M, j, A

en: edit
fr_FR: modifier

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération !

en: A widget area, used as a sidebar for regular pages.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale des pages régulières.

en: A widget area, used as a sidebar for the Portfolio section.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale de la section « Portfolio » (PortfolioSidebar).

en: A widget area, used as a sidebar for the Blog/News section.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale de la page « Articles » (Blog).

en: A widget area, used as a sidebar for the Contact page.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale de la page « Contact ».

en: A widget area, used as a sidebar for the Sitemap page.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale de la page « Plan du site » (SitemapSidebar).

en: Home Page Before Content
fr_FR: Page d'accueil - Avant le contenu

en: A widget area positioned just above the Home Page Main Content area.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) juste au-dessus du contenu général de la page d'accueil.

en: Home Page Column 1
fr_FR: Page d'accueil - 1re colonne

en: A widget area, used as the 1st column in the Main Content area.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) comme 1re colonne du contenu général de la page d'accueil (pour cela, votre page d'accueil doit afficher « Les derniers articles » - Voir « Réglages » / « Lecture »).

en: Home Page Column 2
fr_FR: Page d'accueil - 2e colonne

en: A widget area, used as the 2nd column in the Main Content area.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) comme 2e colonne du contenu général de la page d'accueil (pour cela, votre page d'accueil doit afficher « Les derniers articles » - Voir « Réglages » / « Lecture »).

en: Home Page Column 3
fr_FR: Page d'accueil - 3e colonne

en: A widget area, used as the 3rd column in the Main Content area.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) comme 3e colonne du contenu général de la page d'accueil (pour cela, votre page d'accueil doit afficher « Les derniers articles » - Voir « Réglages » / « Lecture »).

en: Home Page Column 4
fr_FR: Page d'accueil - 4e colonne

en: A widget area, used as the 4th column in the Main Content area.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) comme 4e colonne du contenu général de la page d'accueil (pour cela, votre page d'accueil doit afficher « Les derniers articles » - Voir « Réglages » / « Lecture »).

en: Home Page After Content Row 1
fr_FR: Page d'accueil - Bloc 1 (après contenu)

en: A widget area positioned just below the Home Page Main Content area.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) juste en-dessous du contenu général de la page d'accueil - ATTENTION ! Pour cela, votre page d'accueil doit afficher « Les derniers articles »  Voir « Réglages » / « Lecture ».

en: Home Page After Content Row 2
fr_FR: Page d'accueil - Bloc 2 (après contenu)

en: A widget area positioned just above the Bottom Widget area.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) juste au-dessus des widgets de bas de page (bottom) - ATTENTION ! Pour cela, votre page d'accueil doit afficher « Les derniers articles »  Voir « Réglages » / « Lecture ».

en: Bottom 1
fr_FR: Bas de pages (Bottom) - 1re colonne

en: A widget area, used as the 1st column in the Bottom area (just above the footer).
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la 1re colonne du widget en bas de page juste au-dessus de pied de page (footer).

en: Bottom 2
fr_FR: Bas de pages (Bottom) - 2e colonne

en: A widget area, used as the 2nd column in the Bottom area (just above the footer).
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la 2e colonne en bas de page juste au-dessus de pied de page (footer).

en: Bottom 3
fr_FR: Bas de pages (Bottom) - 3e colonne

en: A widget area, used as the 3rd column in the Bottom area (just above the footer).
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la 3e colonne en bas de page juste au-dessus de pied de page (footer).

en: Bottom 4
fr_FR: Bas de pages (Bottom) - 4e colonne

en: A widget area, used as the 4th column in the Bottom area (just above the footer).
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la 4e colonne en bas de page juste au-dessus de pied de page (footer).

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 2.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale du modèle de page n°2 (PagesSidebar 2).

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 3.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale du modèle de page n°3 (PagesSidebar 3).

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 4.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale du modèle de page n°4 (PagesSidebar 4).

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 5.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale du modèle de page n°5 (PagesSidebar 5).

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 6.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale du modèle de page n°6 (PagesSidebar 6).

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 7.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale du modèle de page n°7 (PagesSidebar 7).

en: A widget area, used as a sidebar for the Page Template 8.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) positionné(s) dans la barre latérale du modèle de page n°8 (PagesSidebar 8).

en: Top Area Social Media
fr_FR: Haut de page (Top) - Réseaux sociaux

en: A widget area positioned in the top right corner of the site designated for social media links and icons.
fr_FR: Placez ici le(s) widget(s) situé(s) dans le coin supérieur droit du site pour afficher vos icônes et liens de réseaux sociaux.

en: Archive for the <em>%s</em> Category
fr_FR: Article(s) archivé(s) de la catégorie <em>%s</em>

en: Search Results for <em>%s</em>
fr_FR: Résultats pour <em>%s</em>

en: Page Not Found (Error 404)
fr_FR: Page introuvable (Erreur 404)

en: Posts Tagged <em>%s</em>
fr_FR: Article(s) étiqueté(s) avec le mot clé : <em>"%s"</em>.

en: Daily archive for %s
fr_FR: Article(s) publié(s) le %s

en: Monthly archive for %s
fr_FR: Article(s) publié(s) en %s

en: Yearly archive for %s
fr_FR: Article(s) publié(s) pour l’année %s

en: Author Archive
fr_FR: Archive(s) de l'auteur

en: Blog Archives
fr_FR: Archives du blog

en: Subscribe
fr_FR: S'inscrire

en: Search...
fr_FR: Recherche...

en: Go to next post
fr_FR: Aller au prochain article

en: Next Post
fr_FR: Article suivant

en: Go to previous post
fr_FR: Aller au précédent article

en: Previous Post
fr_FR: Article précédent

en: Leave a comment
fr_FR: Laisser un commentaire

en: Back to Top
fr_FR: Haut de page

en: Site Feeds
fr_FR: Flux RSS du site

en: Main RSS Feed
fr_FR: Flux RSS principal

en: Comments RSS Feed
fr_FR: Flux RSS des commentaires

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Monthly Archives
fr_FR: Archive(s) mensuelle(s)

en: Tags
fr_FR: Étiquettes (mots-clés)

en: All Articles
fr_FR: Tous les articles

en: j-M-y
fr_FR: j-M-a

en: 0 Comment
fr_FR: 0 Commentaire

en: U-Design Options
fr_FR: Options « uDesign »

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Icon Fonts
fr_FR: Polices d'icônes

en: Theme Update
fr_FR: Mise à jour du thème

en: Backup / Restore
fr_FR: Sauvegarde / Restauration

en: Import Demo Data
fr_FR: Importation des polices :

en: (required)
fr_FR: (requis)

en: email
fr_FR: E-mail

en: (will not be published)
fr_FR: (ne sera pas publié)

en: website
fr_FR: site internet

en: small
fr_FR: petit

en: medium
fr_FR: moyen

en: large
fr_FR: Large

en: huge
fr_FR: énorme

en: <p class="serif">Read the rest of this entry &raquo;</p>
fr_FR: <p class="serif">Lire la suite...</p>

en: Previous Image
fr_FR: Image précédente

en: Next Image
fr_FR: Image suivante

en: Sorry, no attachments matched your criteria.
fr_FR: Désolé, votre critère de recherche ne donne aucun résultat !

en: No entries were found under this blog section.
fr_FR: Désolé, aucun résultat n’a été trouvé !

en: Please respond to the reCAPTCHA question
fr_FR: Veuillez répondre à la question du « reCAPTCHA »

en: Please enter a name
fr_FR: Votre nom

en: Your name must consist of at least 2 characters
fr_FR: (doit contenir au moins 2 caractères)

en: Please enter a valid email address
fr_FR: Votre adresse e-mail

en: phone number
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Please enter a valid %1$s and %2$s
fr_FR: Vérifiez les informations pour %1$s et %2$s

en: Please enter a valid %s
fr_FR: Vérifiez %s

en: Please enter your message
fr_FR: Votre message

en: You must give your consent to submit this form!
fr_FR: Vous devez donner votre consentement pour soumettre ce formulaire !

en: Phone:
fr_FR: Téléphone :

en: Contact Form submission from %s
fr_FR: Envoyer le formulaire de %s

en: This email was submitted from:
fr_FR: Cet émail a été envoyé de :

en: Sender's name:
fr_FR: Nom de l'expéditeur :

en: E-mail:
fr_FR: E-mail :

en: Message:
fr_FR: Message :

en: Consent given:
fr_FR: Consentement accordé le :

en: Email Successfully Sent!
fr_FR: Message envoyé avec succès !

en: Thank you <strong>%s</strong> for using our contact form! Your email was successfully sent and we will be in touch with you shortly.
fr_FR: Merci <strong>%s</strong> d’avoir utilisé notre formulaire de contact ! Votre émail a été envoyé avec succès et nous prendrons contact avec vous très bientôt.

en: Failed to connect to mailserver!
fr_FR: Erreur d'accès au serveur de courrier !

en: Please use the form below to send us an email:
fr_FR: Utilisez le formulaire ci-dessous pour envoyer un e-mail :

en: Name
fr_FR: Nom

en: (required, at least 2 characters)
fr_FR: (requis ! Au moins 2 caractères)

en: required
fr_FR: requis

en: E-Mail
fr_FR: Email

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: (optional)
fr_FR: (facultatif)

en: Your comment
fr_FR: Votre commentaire

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: All
fr_FR: Tous

en: Portfolio section for this page has not been found!
fr_FR: La section du portfolio est introuvable !

en: <strong>Reason:</strong> No category has been assigned as Portfolio section for this page yet. In order to fix this, go to the theme's options page and assign a category for this page.
fr_FR: <strong>Raison : </strong> la section « Portfolio » de cette page n'a pas encore de catégorie. Afin de résoudre ce problème, veuillez assigner une catégorie à la page dans les options du thème.

en: Categories:
fr_FR: Catégories :

en: Show All
fr_FR: Tout voir.

en: Tags:
fr_FR: Étiquettes (mots-clés) :

en: Sort By:
fr_FR: Trié par :

en: Original Order
fr_FR: Classement d'origine

en: Alphabetical
fr_FR: Alphabétique

en: Ascending
fr_FR: Croissant

en: Descending
fr_FR: Décroissant

en: Didn't find what you were looking for? Refine your search!
fr_FR: Vous n'avez pas trouvé ce que vous cherchiez ? Veuillez préciser votre recherche !

en: Search again:
fr_FR: Recherche à nouveau :

en: About This Sidebar
fr_FR: À propos de cette barre latérale...

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>BlogSidebar</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>BlogSidebar</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>ContactSidebar</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>ContactSidebar</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 2</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>Modèle de page n°2</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 3</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>Modèle de page n°3</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 4</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>Modèle de page n°4</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 5</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>Modèle de page n°5</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 6</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets" dans la section <strong><em>Modèle de page n°6</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 7</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets" dans la section <strong><em>Modèle de page n°7</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar 8</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>Modèle de page n°8</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>PortfolioSidebar</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>PortfolioSidebar</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>SitemapSidebar</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>SitemapSidebar</em></strong>.

en: To edit this sidebar, go to admin backend's <strong><em>Appearance -> Widgets</em></strong> and place widgets into the <strong><em>Pages Sidebar</em></strong> Widget Area
fr_FR: Pour modifier cette barre latérale, allez dans  <strong><em>« Tableau de bord » -> « Apparence » -> « Widgets »</em></strong> et placez les « Widgets » dans la section <strong><em>PageSidebar</em></strong>.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
fr_FR: Désolé ! Aucun article ne correspond à votre recherche.

en: uDesign Error: There was an issue with the uploaded file.
fr_FR: Erreur uDesign : Il y eu un problème avec le fichier téléchargé.

en: uDesign Error: There are no options to import.
fr_FR: Erreur uDesign : Il n'y a pas d'options à importer.

en: uDesign Error: The file you uploaded is not a valid file.
fr_FR: Erreur uDesign : le fichier que vous avez téléchargé n’est pas un fichier valide.

en: uDesign Error: You don't have 'direct' access or write permissions to the file system.
fr_FR: Erreur uDesign : Vous ne disposez pas des autorisations d'accès ou écriture.

en: Settings imported successfully.
fr_FR: Paramètres importés avec succès.

en: Backup/Restore Theme Settings
fr_FR: Sauvegarde / restauration des paramètres de thème

en: Backup (Export)
fr_FR: Sauvegarde (Exportation)

en: By default the export function will grab the U-Design theme options, optionally you may also include all widgets in the export file.
fr_FR: La fonction d’exportation saisira les options de thème uDesign par défaut. Éventuellement, vous pouvez  également inclure tous les « Widgets » dans le fichier d’exportation.

en: Here are the stored settings for the U-Design theme:
fr_FR: Voici les paramètres enregistrés pour le thème uDesign :

en: Back up all widgets as well.
fr_FR: Sauvegardez tous les widgets.

en: Download as file
fr_FR: Télécharger le fichier

en: Restore (Import)
fr_FR: Restaurer (Importer)

en: Restore a previous backup.
fr_FR: Restauration d’une sauvegarde précédente.

en: Upload file
fr_FR: Télécharger le fichier

en: Import Wizard
fr_FR: Assistant d'importation

en: Importing demo data such as posts, pages, images, categories, menus, theme settings, etc. would be the easiest way to setup your site.
fr_FR: Importer les données de démonstration telles que les articles, les pages, les images, les catégories, les menus, les paramètres de thème, etc. serait le moyen le plus simple de configurer votre site.

en: It will allow you to quickly edit everything instead of creating content from scratch.
fr_FR: Cela vous permettra de tout éditer rapidement au lieu de créer du contenu à partir de zéro.

en: When you import the data, the following things might happen:
fr_FR: Lorsque vous importez les données, les événements suivants peuvent se produire :

en: Existing posts, pages, categories, images, custom post types or any other data will not be deleted or modified.
fr_FR: Les articles, pages, catégories, images, types de publication personnalisés ou toute autre donnée existante ne seront ni supprimés ni modifiés.

en: Posts, pages, categories, images, widgets, menus, and U-Design theme settings will get imported.
fr_FR: Les articles, pages, catégories, images, widgets, menus et paramètres de thème U-Design seront importés.

en: Plugin data for Revolution slider, Essential Grid and/or WooCommerce will only get imported if required.
fr_FR: Les données des plugins "Slide Revolution", "Essential Grid" et/ou "WooCommerce" ne seront importées que si nécessaire.

en: For best results and when testing out multiple demos it is recommended importing demo data on a clean WordPress installation to prevent conflicts with existing content. You may use a plugin like %1$sWP Reset%2$s or %3$sWordPress Database Reset%4$s to reset your site if needed. Just be careful with these plugins as they will %5$serase all your data%6$s, so make sure it is what you want to do in this situation.
fr_FR: Pour de meilleurs résultats lors des tests de plusieurs thèmes de démos, il est recommandé d'importer les données sur une nouvelle installation de WordPress afin d'éviter les conflits avec le contenu existant. Vous pouvez utiliser un plugin tel que %1$s WP Reset %2$s ou %3$sWordPress Database Reset%4$s pour réinitialiser votre site si nécessaire. Soyez juste prudent avec ces plugins car ils %5$sverront toutes vos données%6$s ; alors en toute connaissance de cause, assurez-vous que c’est ce que vous voulez faire.

en: Run the Wizard
fr_FR: Lancer l'assistant

en: Alternative Import Method
fr_FR: Méthode d'importation alternative

en: This method of importing demo content involves the %1$sAll-in-One WP Migration%2$s plugin. By going with this method you will get a full replica of a demo site but it also involves more steps to follow to complete the process.
fr_FR: Cette méthode d'importation de contenu des thème de démonstration implique le plug-in %1$s All-in-One WP Migration%2$s. En utilisant cette méthode, vous obtiendrez une réplique complète d'un site de démonstration mais il faudra également suivre plusieurs étapes pour mener à bien le processus.

en: A step-by-step guide and necessry files for this method may be accessed at the support forum.
fr_FR: Un guide étape par étape et les fichiers nécessaires de cette méthode sont accessibles sur le forum d'assistance.

en: Get started with this method
fr_FR: Commencez avec cette méthode

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres enregistrés.

en: Nothing to delete! Fontello installation was not found.
fr_FR: Rien à supprimer ! L'installation « Fontello » n'a pas été trouvée.

en: U-Design Icon Fonts Options
fr_FR: Options de polices « icône » uDesign

en: Remove the Fontello Icon Fonts
fr_FR: Suppression des polices icône « Fontello »

en: Deleting or replacing the currently installed Fontallo icons would affect those icons used in your content, so don't forget to update your content accordingly.
fr_FR: La suppression ou le remplacement d'icônes « Fontallo » actuellement installées affecterait les icônes utilisées dans votre contenu. N'oubliez donc pas de mettre à jour votre contenu en conséquence !

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: General Information
fr_FR: Informations générales

en: Icon Fonts Documentation
fr_FR: Documentation « Icon Fonts »

en: By default the theme comes with Font Awesome icons already preloaded, so you don't have to do anything to install the fonts.
fr_FR: Par défaut, le thème est livré avec la police d'icônes « Awesome » déjà préchargée afin que vous n'ayez rien à faire pour les installer.

en: For your reference a full list of all the FA icons can be found at %s
fr_FR: Pour votre information, une liste complète de toutes les icônes « FA » peut être trouvée sur %s

en: The Icons List
fr_FR: La liste d'icônes

en: Here's some example uses from the Font Awesome website: %s
fr_FR: Voici quelques exemples utilisés sur le site de polices « Awesone » : %s

en: Font-Awesome Examples
fr_FR: Exemples de police « Awesome »

en: Usage Instructions within WordPress and the uDesign theme
fr_FR: Instructions d'utilisation de WordPress et du thème « uDesign »

en: Within WordPress you can place Font Awesome icons just about anywhere with the %s tag.
fr_FR: Dans WordPress, vous pouvez placer des polices d'icônes « Awesome » à peu près n'importe où avec la balise %s.

en: I have also provided a button in each post/page editor to insert icons in your content directly. This option will allow you to select, style and generate your code:
fr_FR: J'ai également fourni un bouton sur chaque éditeur d'article ou de page pour insérer directement des icônes dans votre contenu. Cette option vous permettra de sélectionner, de styler et de générer votre code :

en: The Shortcode
fr_FR: Le shortcode

en: Font Awesome as well as Fontello icons can also be inserted in your content with a shortcode which is specific to the uDesign theme, example:
fr_FR: La police « Awesome » ainsi que les icônes « Fontello » peuvent également être insérées dans votre contenu avec un shortcode qui est spécifique au thème « uDesign ». Exemple :

en: Specify the color:
fr_FR: Choix de la couleur :

en: To add animated spin use "fa-spin" for Font Awesome (and for Fontello icons use "animate-spin" instead):
fr_FR: Animation l'icône « Fa-spin » de la police « Awesome » (pour les icônes Fontello utilisez « Animer spin ») :

en: With "circle-wrap" added:
fr_FR: Habillage d'un cercle :

en: The size can be specified in the following way:
fr_FR: Taille de l’icône (la taille peut être spécifiée de la manière suivante) :

en: Fontello Icon Fonts Uploader
fr_FR: Téléchargement des icônes « Fontello »

en: Import the fonts:
fr_FR: Importation des polices :

en: Font Awesome Options
fr_FR: Options de la police « Awesome »

en: Disable Font Awesome
fr_FR: Désactiver la police « Awesome »

en: Video Tutorial
fr_FR: Tutoriel vidéo

en: Before you can use this section you will need to go to %s, choose the icon fonts you would like to include in the theme and then generate your zip file, upload the fontello zip file in the section below.
fr_FR: Avant de pouvoir utiliser cette section, rendez-vous à %s. Choisissez l'icône que vous souhaitez inclure dans le thème puis générez votre fichier « zip » et téléchargez-le dans la section ci-dessous.

en: Go to http://fontello.com/
fr_FR: Aller à http://fontello.com/

en: By default the Font Awesome fonts and styles are loaded within the theme. This means that the icons are available for your choosing in the page, post or anywhere else in your content. If you would like to remove Font Awesome from the available icon fonts, please use the option below to disable them:
fr_FR: Par défaut, la police « Awesome » et les styles sont chargés avec le thème. Cela signifie que les icônes sont disponibles selon votre choix dans vos pages, vos articles ou n'importe où ailleurs dans votre contenu. Si vous souhaitez supprimer la police « Awesome » des polices "icône" disponibles, veuillez utiliser l'option ci-dessous pour les désactiver :

en: Upload Fontello "zip" File
fr_FR: Téléchargez le fichier compressé « Fontello »

en: This will remove, unload any styles or files associated with the Font Awesome icons from the theme.
fr_FR: Cette option supprimera et déchargera tout style ou fichiers associés avec les polices « Awesome » sur le thème.

en: uDesign Error: There was an error creating the %s folder
fr_FR: Erreur uDesign : Il y eu une erreur en créant le dossier %s

en: uDesign Error: Unzipping the Fontello file failed!
fr_FR: Erreur uDesign : La décompression du fichier « Fontello » a échoué !

en: uDesign Error: You don't have direct write permissions to the file system.
fr_FR: Erreur uDesign : Vous n'avez pas le droit d'écrire dans ce fichier.

en: uDesign Error: Deletion of %s folder failed!
fr_FR: Erreur uDesign : La suppression du dossier %s a échoué !

en: uDesign Error: %s file could not be found.
fr_FR: Erreur uDesign : le fichier %s est introuvable.

en: uDesign Error: The Fontello config file has no content.
fr_FR: Erreur uDesign : Le fichier de configuration « Fontello » n'a pas de contenu.

en: uDesign Error: There was an issue decoding the Fontello config file.
fr_FR: Erreur uDesign : La décompression du fichier « Fontello » a échoué !

en: U-Design
fr_FR: uDesign

en: Choose a Font
fr_FR: Choisissez une police

en: Help
fr_FR: Aide

en: General Options
fr_FR: Options générales

en: Menus Options
fr_FR: Options des menus

en: Layout Options
fr_FR: Mise en page

en: Font Settings
fr_FR: Options des polices

en: Custom Colors
fr_FR: Couleurs personnalisées

en: Front Page Sliders
fr_FR: Sliders

en: Portfolio Section
fr_FR: Options du Portfolio

en: Blog Section
fr_FR: Options du blog

en: Contact Page
fr_FR: Page de contact

en: Footer Options
fr_FR: Options du pied de page

en: Responsive Layout
fr_FR: Mode « Adaptatif » (Responsive)

en: Advanced Options
fr_FR: Options avancées

en: Reset to defaults
fr_FR: Réinitialisation des paramètres par défaut ! (ATTENTION - Réfléchissez bien avant de cocher cette case !)

en: Cheatin' uh?
fr_FR: Tu triches, hein ?

en: U-Design theme help resources:
fr_FR: Les ressources d'aide « uDesign » :

en: Open the documentation
fr_FR: Ouvrir la documentation

en: Documentation
fr_FR: La documentation.

en: Go to the Support Forum
fr_FR: Accédez au Forum uDesign

en: Support Forum
fr_FR: Le forum « uDesign ».

en: You should be able to register yourself with the Support Forum %1$sHERE%2$s.
fr_FR: Inscription sur le forum %1$sici%2$s

en: Go to the Video Tutorials
fr_FR: Consultez les didacticiels vidéo

en: Video Tutorials (Author's YouTube Tutorials Channel)
fr_FR: Les tutoriels en vidéos (page YouTube de l'auteur).

en: Go to the U-Design Demo Site
fr_FR: Voir le site de démonstration « uDesign »

en: U-Design Demo Site
fr_FR: Le site de démonstration « uDesign ».

en: Go to the U-Design Shortcodes examples
fr_FR: Voir tous les exemples des « shortcodes" « uDesign ».

en: U-Design Shortcodes
fr_FR: Les shortcodes « uDesign ».

en: Go to the "Get the Code" page
fr_FR: Accédez à la page « Obtenir les codes »

en: Get the Code: All of the Home page examples source code is available here.
fr_FR: Les codes « source » de tous les exemples des pages d’accueil du site de démonstration.

en: Enter a URL or upload an image for your logo:
fr_FR: Insérez un lien ou envoyez une image de votre logo :

en: Upload Logo
fr_FR: Télécharger votre logo

en: To upload an image click on "Upload Logo" button. Once you upload or choose your image click the "Choose Image" button to insert it into the text field above.
fr_FR: Pour télécharger une image, cliquez sur « Télécharger votre logo ». Sélectionnez ensuite une image de la bibliothèque de média ou de votre ordinateur (le lien de votre image sera automatiquement inséré dans le champ de texte ci-dessus).

en: Link Dimensions
fr_FR: Dimensions du lien

en: (Width X Height) in pixels.
fr_FR: (largeur x hauteur) en pixels.

en: Make sure to accurately enter the logo's width and height. This option will not resize the logo but will define the logo link (clickable area over the logo).
fr_FR: Assurez-vous de saisir avec précision la largeur et la hauteur du logo. Cette option ne redimensionnera pas le logo mais définira le lien du logo (zone cliquable sur le logo).

en: Retina Logo
fr_FR: Logo Retina

en: To display retina logo you need to provide a logo image that has twice (2x) the width and height of what is set in the width and height fields above. For example if your logo image is 300px (width) by 200px (height) then set the width and height in the "Link Dimensions" option above to 150 x 100 which is exactly half the width and height of your image.
fr_FR: Pour afficher le logo "Retina", vous devez fournir une image qui a deux fois la largeur et la hauteur de ce qui est défini dans les champs de largeur et de hauteur ci-dessus. Par exemple, si l'image de votre logo est de 300 pixels de largeur et de 200 pixels de hauteur, définissez la largeur et la hauteur de l'option "Dimensions du lien" ci-dessus à 150 x 100, soit exactement la moitié de la largeur et de la hauteur de votre image.

en: Horizontal:
fr_FR: Horizontal :

en: Center the logo across the header area of the page.
fr_FR: Centrez le logo sur l'en-tête de la page.

en: Please Note: In order for this to work make sure the logo width you've provided in the option above is an accurate representation of the logo's width.
fr_FR: Remarque : assurez-vous que la largeur du logo que vous avez indiquée dans l'option ci-dessus soit une représentation exacte de la largeur de ce logo.

en: Vertical:
fr_FR: Vertical :

en: from the top.
fr_FR: à partir du haut.

en: Tagline
fr_FR: Slogan

en: from the left. Enter a number between 0 and 400.
fr_FR: à partir de la gauche (entrez un chiffre entre 0 et 400).

en: Please note that the actual Slogan text can be changed or deleted at %1$sSettings %2$s General%3$s <strong>Tagline</strong> option.
fr_FR: Remarque : le slogan actuel peut être changé ou supprimé via %1$sRéglages %2$s Général%3$s <strong>- Slogan</strong>.

en: Go to the "General Settings" page
fr_FR: Accédez à la page « Paramètres généraux »

en: Font Size
fr_FR: Taille de la police

en: (Default)
fr_FR: (Par défaut)

en: Top Area
fr_FR: Haut de page (Top Area)

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: in pixels.
fr_FR: (en pixels).

en: Note: the minimum recommended height is 55px.
fr_FR: Remarque : le minimum suggéré est une hauteur de 55 pixels.

en: Search Box
fr_FR: Champ de recherches

en: Enable the Search box displayed in the top area of the page.
fr_FR: Activez la case de recherche en haut des pages de votre site.

en: Call to action
fr_FR: « Call to action » (Incitation à l'action)

en: Phone Number Information
fr_FR: Numéro de téléphone

en: Use this field to provide a phone number or any other piece of information.  It is displayed near the search box located at the top right corner of the theme.
fr_FR: Utilisez ce champ pour fournir un numéro de téléphone ou une courte information (max. 30 caractères). Ce renseignement sera affiché dans la partie supérieure droite de vos pages (près de le champ de recherches).

en: Page Peel
fr_FR: Coin de page (cornée)

en: Display the page curl/peel located in the top right corner of the site. Could be used for your FeedBurner subscription or advertising.
fr_FR: Affichez une « Page cornée » située dans le coin supérieur droit de votre site. Elle pourrait, par exemple, être utilisée pour votre abonnement « FeedBurner » ou par de la publicité.

en: Enter a URL:
fr_FR: Entrez une URL :

en: Feedback Button
fr_FR: Bouton de rétroaction (Feedback)

en: Display the Feedback button located in the most left side of the site.
fr_FR: Affichez le bouton « Feedback » (retour d'informations) situé dans la partie la plus à gauche du site ; ce bouton peut pointer sur la page de contact ou toute autre page.

en: Button Text:
fr_FR: Texte du bouton :

en: Fix the position of the "Feedback" button to prevent it from scrolling with the page.
fr_FR: Fixez la position du bouton « Feedback » pour l'empêcher de défiler avec la page.

en: Button color.
fr_FR: Couleur du bouton.

en: prettyPhoto
fr_FR: PrettyPhoto

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable prettyPhoto lightbox script.
fr_FR: Activez le plugin « PrettyPhoto Lightbox ».

en: In case of conflicts with some other lightbox plugins you may wish to disable the %1$sprettyPhoto%2$s script.
fr_FR: En cas de conflits avec certains autres plugins « Lightbox », vous pouvez désactiver le script %1$sPrettyPhoto%2$s.

en: Style Themes
fr_FR: Style de thème

en: Theme:
fr_FR: Thème :

en: dark_rounded
fr_FR: Sombre arrondi

en: dark_square
fr_FR: carré noir

en: light_rounded
fr_FR: lumière arrondie

en: light_square
fr_FR: carré de lumière

en: pp_default
fr_FR: par défaut

en: facebook
fr_FR: Facebook

en: This option allows you to choose from a few prettyPhoto style themes available by default.
fr_FR: Cette option vous permet de choisir quelques styles de thèmes « PrettyPhoto » disponibles par défaut.

en: Gallery Overlay
fr_FR: Galerie « Overlay » (incrustation)

en: Disable the mini gallery of thumbnails that overlays the preview image on mouse over.
fr_FR: Désactivez la mini galerie de vignettes qui se superpose à l'image de prévisualisation au passage de la souris.

en: General
fr_FR: Général

en: Breadcrumbs
fr_FR: Fil d’Ariane

en: Show Breadcrumbs
fr_FR: Affichez le fil d'Ariane - Navigation par structure (accueil - rubrique - sous-rubrique).

en: Theme Update Notifier
fr_FR: Notification de mise à jour du thème

en: Disable Theme Update Notifier
fr_FR: Désactivez la notification de thème à mettre à jour.

en: Disable notifications for new theme updates.
fr_FR: Désactivez la notification de mises à jour du thème « uDesign ».

en: Schema.org Tags
fr_FR: Balises « Schema.org »

en: Enable Schema.org Tags
fr_FR: Activez les balises « schema.org »

en: This option will enable schema.org tags within the theme where applicable.
fr_FR: Le cas échéant, cette option activera les balises « Schema.org » dans le thème.

en: Disable Image Cropping
fr_FR: Désactivez « Image Cropping ».

en: Disable image cropping when generating thumbnail images in sections like Blog, Portfolio, 'U-Design: Recent Posts' widget, etc.
fr_FR: Désactivez le rognage des images lors de la génération de vignettes dans les sections « Blog » (articles), « Portfolio », le widget « Articles récents », etc.

en: Retina for Cropped Images
fr_FR: « Retina » pour les images "Cropped"

en: Enable Retina for Cropped Images
fr_FR: Activez « Retina » pour les images recadrées

en: Enable automatic retina images for cropped images (those usually are thumbnail images in sections like Blog, Portfolio, 'U-Design: Recent Posts' widget, etc.)
fr_FR: Activez automatiquement les images "Rétina" pour les images recadrées (ce sont généralement les images miniatures des section "Blog", "Portfolio", widget "U-Design - Messages récents," etc).

en: If enabled, a double pixel ratio will be used for the cropped images. In order for this option to be applied the above 'Disable Image Cropping' option should not be checked. This option can be overwritten for individual portfolio thumbnails by the use of custom fields (see documentation for more information).
fr_FR: Si activé, un double ratio de pixels serviront pour les images recadrées. Pour que cette option soit appliquée, l'option « Désactivez le rognage d'image » ci-dessus ne doit pas être cochée. Cette option peut être remplacée pour les vignettes de portfolio par l'utilisation de champs personnalisés (voir la documentation pour plus d'informations).

en: Smooth Scrolling
fr_FR: Défilement fluide

en: Disable Smooth Scrolling
fr_FR: Désactivez le « Défilement fluide ».

en: This option will disable the smooth scrolling to an anchor link on same pages.
fr_FR: Cette option désactive le « Défilement fluide » au lien d'ancrage sur les mêmes pages.

en: Custom Styles
fr_FR: Styles personnalisés

en: Enable "style.css"
fr_FR: Activez « style.css »

en: Enable the %1$sstyle.css%2$s located in the theme's root folder. You can then edit that file from %3$sAppearance %4$s Edit%5$s to add any custom CSS. You would also need to enable this option if you want to use a %6$schild theme%7$s.
fr_FR: Activez le %1$sstyle.css%2$s situé dans le dossier racine du thème. Vous pouvez ensuite modifier ce fichier depuis %3$sApparence %4$s Éditeur%5$s pour ajouter votre CSS personnalisée. Vous avez également besoin d'activer cette option si vous utilisez un %6$sthème enfant%7$s.

en: Main Menu
fr_FR: Menu principal

en: "Stay-On-Top" Main Menu
fr_FR: Menu « Stay-On-Top »

en: "Stay-On-Top" the Main Menu
fr_FR: Le menu « Stay-On-Top »

en: Fix the main navigation bar to stay on top of the page once header has been scrolled past.
fr_FR: Fixez le menu principal afin qu'il reste continuellement en haut de la page même après que le défilement de l'en-tête soit passé.

en: "Stay-On-Top" Main Menu Logo (optional)
fr_FR: Logo « Stay-On-Top » (facultatif)

en: Enter a URL or upload an image for your "Stay-On-Top" menu logo:
fr_FR: Entrez une URL ou téléchargez une image pour votre logo du menu « Stay-On-Top » :

en: You may use this option to specify a logo for the "Stay-On-Top" menu. Please note, this is optional, the fallback is the the main logo (scaled down version).
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette option pour spécifier un logo (simplifié) pour le menu « Stay-On-Top ». Cette option est facultative ; le logo principal sera toujours affiché par défaut.

en: Disable the "Stay-On-Top" Main Menu Logo
fr_FR: Désactivez le logo « Stay-On-Top »

en: Selecting this option will remove the logo from the "Stay-On-Top" menu.
fr_FR: Cette option supprime le logo dans le menu « Stay-On-Top ».

en: "Stay-On-Top" Menu Shadow
fr_FR: Ombre « Stay-On-Top »

en: Add shadow to the Stay-On-Top menu.
fr_FR: Ajoutez une ombre au menu « Stay-On-Top ».

en: "Stay-On-Top" Remove Background Image
fr_FR: Supprimez l'image d'arrière-plan « Stay-On-Top »

en: Remove the background image behind the Stay-On-Top menu, in which case the background color assigned to the Main Menu or Top Area will be used instead.
fr_FR: Suppression de l'image d'arrière-plan derrière le menu « Stay-On-Top », la couleur de l'arrière-plan assignée au menu principal ou à la zone « Haut de page » (Top Area) s'y substituera.

en: Disable "Stay-On-Top" Menu on Mobile Devices
fr_FR: Désactiver le menu « Stay-On-Top » dans les modes « Responsive »

en: This option will disable the Stay-On-Top menu on mobile devices only.
fr_FR: Cette option désactive le menu « Stay-On-Top » sur les appareils mobiles

en: It only applies for non-responsive layout.
fr_FR: S'applique uniquement pour les mises en page non « Responsive ».

en: Main Menu Alignment
fr_FR: Alignement du menu principal

en: Choose alignment:
fr_FR: Choisissez l'alignement :

en: right
fr_FR: droite

en: left
fr_FR: gauche

en: center
fr_FR: centré

en: This option sets the main navigation menu alignment.
fr_FR: (Cette option définit l'alignement du menu principal).

en: Main Menu Vertical Positioning
fr_FR: Positionnement vertical du menu principal

en: This option allows you to move the menu vertically towards the top or bottom of the Top Area ("0" is the default which places the menu at the bottom).
fr_FR: Cette option permet de monter ou de descendre le menu dans la zone supérieure du site (Top Area). Remarque : zéro est la valeur par défaut qui met le menu au plus bas.

en: Submenu Indicator Arrows
fr_FR: Flèches d’indicateur de sous-menu

en: Choose arrow style:
fr_FR: Choisissez le style de la flèche :

en: None
fr_FR: Aucun

en: Plus Sign
fr_FR: Signe +

en: Angle Down
fr_FR: Triangle vide

en: Angle Double Down
fr_FR: Double triangle plein

en: Downwards Arrow
fr_FR: Petite flèche

en: Caret
fr_FR: Triangle plein

en: Submenu Drop Shadow
fr_FR: Supprimez l'ombre des sous-menus

en: Enable drop shadow for the submenu.
fr_FR: Activez l'ombre des sous-menus.

en: Border Under the Menu
fr_FR: Ligne séparatrice sous le menu général

en: Remove the border line located under the menu.
fr_FR: Suppression de la ligne située sous le menu général ; cette bordure sépare la zone du haut de page (Top Area) du contenu de vos pages.

en: Secondary Menu
fr_FR: Menu secondaire

en: Enable Secondary Menu Bar
fr_FR: Activez la barre du menu secondaire

en: Toggle the visibility for the secondary menu bar.
fr_FR: Activez ou désactivez la visibilité du menu secondaire. Cette barre de menu se situe au-dessus du menu principal et peut accueillir diverses informations utiles et intéressantes.

en: You may customize the colors of the secondary navigation bar from %1$sCustom Colors %2$s Secondary Menu Colors%3$s section.
fr_FR: Vous pouvez personnaliser les couleurs de cette barre de navigation secondaire dans la section %1$sCouleurs personnalisées%2$s Couleurs du menu secondaire %3$s.

en: Text Area 1
fr_FR: Zone de texte 1

en: You could use this area to add text, phone number, or other information. You may use HTML tags.
fr_FR: Vous pouvez utiliser cette zone pour ajouter du texte, numéro de téléphone ou autres informations (vous pouvez également utiliser des balises HTML).

en: Restore Default Content
fr_FR: Restauration du contenu par défaut

en: Text alignment:
fr_FR: Alignement du texte :

en: This option sets the text alignment for the Text Area 1.
fr_FR: Cette option définit l'alignement du texte de la zone de texte 1.

en: Select width:
fr_FR: Largeur :

en:  &nbsp;(Hide)
fr_FR:  &nbsp;(Cacher)

en: The total including the other two areas combined should add up to grid_24.
fr_FR: Le total comprenant les deux autres zones combinés devraient ajouter jusqu'au « grid_24 ».

en: Text Area 2
fr_FR: Zone de texte 2

en: Restore Default Icons
fr_FR: Restauration des icônes par défaut

en: This option sets the text alignment for the Text Area 2.
fr_FR: Cette option définit l'alignement du texte de la zone de texte 2.

en: Choose a Menu
fr_FR: Choisir un menu

en: Select Menu
fr_FR: Sélectionnez un menu

en: This option allows you to assign a menu to the secondary nativation bar. Please note that only the top level menu items will be displayed (submenus are excluded).
fr_FR: Cette option vous permet d'assigner un menu à la barre de navigation secondaire. Veuillez noter que seuls les éléments de menu de niveau supérieur seront affichés (les sous-menus sont exclus).

en: If there are no menus listed above you may create one from the %1$sAppearance %2$s Menus%3$s section.
fr_FR: S'il n'y a pas de menus énumérés ci-dessus, vous pouvez en créer un à partir de la section %1$sApparence%2$s Menus%3$s.

en: This link will open in a new window the WordPress Menus Editor section.
fr_FR: Ce lien est ouvert dans une nouvelle fenêtre de la section éditeur de Menus de WordPress.

en: This option sets the text alignment for the menu.
fr_FR: Cette option définit l'alignement du texte pour le menu.

en: Choose Order
fr_FR: Choisissez l'ordre

en: This option allows you to assign the order in which the secondary menu items will be shown.
fr_FR: Cette option vous permet de choisir l'ordre dans lequel les éléments du menu secondaire seront affichés.

en: Drag and Drop items in this menu simulator area from the dashed border area below to add them to the menu. Drag and drop horizontally to change order or resize to set desired width:
fr_FR: Glissez et déposez des éléments dans la zone pointillée du simulateur ci-dessous pour les ajouter au menu. Glissez et déposez les éléments horizontalement pour modifier leur ordre ou leur redimensionnement afin de définir la largeur souhaitée :

en: Drop items in this area to remove them from the menu:
fr_FR: Déplacez les éléments dans cette zone pour les supprimer du menu :

en: Page Title
fr_FR: Titre de la page

en: Title Position 1
fr_FR: Position de titre n°1

en: Title Position 2
fr_FR: Position de titre n°2

en: Remove Title (SEO-Friendly)
fr_FR: Ne pas afficher les titres (SEO-Compatible)

en: Remove Title Completely
fr_FR: Suppression complète du titre

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Display Title immediately under the Main Menu, it spans the full width of page.
fr_FR: Affichez le titre au-dessous du menu ; utilisera la largeur totale de la page.

en: Display Title inside Main Content, it spans the main content width.
fr_FR: Affichez le titre dans le contenu de la page ; utilisera la largeur du contenu.

en: Remove Title visually, so that human visitors will not see it, yet it will still be served as an "h1" heading to search engine spiders.
fr_FR: Suppression de l'affichage des titres. De cette façon, les visiteurs ne les verront pas mais ils seront reconnus sous la forme de titre « h1 » par les robots.

en:  ... just as it says! A word of caution, when using this option keep in mind that your pages will be left without an "h1" heading. It is your responsibility to look after that.
fr_FR: ATTENTION ! En utilisant cette option, vous devez savoir que vos pages n'auront plus de titre « h1 » dans l'en-tête. Ce choix peut avoir des conséquences désastreuses pour votre référencement via les moteurs de recherches !

en: Set the width of the "Home Page Column 1" Widget Area as constant 1/3 width (Applies only to a two column layout, in other words having the first widget area "Home Page Column 1" in combination with any of the other widget areas being active).
fr_FR: Ajustez la largeur du widget du « 1er bloc de la page d'accueil » sinon le widget utilisera 1/3 de la largeur (s'applique uniquement avec une interface de deux colonnes en combinaison avec d'autres widgets actifs).

en: Remove Sidebar from Default Pages
fr_FR: Suppression de la barre latérale des pages par défaut

en: Remove the sidebar from the default page template. This will make all pages that have been assigned "Default Template" full width.
fr_FR: Suppression de la barre latérale du modèle de page par défaut. Ceci transformera toutes les pages qui ont été créées avec le « Modèle de page par défaut » (Default Template) en pages « Pleine largeur ».

en: Default Pages Sidebar Position
fr_FR: Emplacement par défaut des barres latérales

en: Choose position:
fr_FR: Choix de la position :

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Right
fr_FR: Droite

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Default Template".
fr_FR: (position par défaut pour toutes les pages assignées aux pages créées par défaut « PageSidebar »)

en: Default Pages Sidebar 2 Position
fr_FR: Position par défaut de la barre latérale pour le modèle « Page Sidebar 2 »

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 2".
fr_FR: (position par défaut aux pages créées avec le modèle « Page Template 2 »)

en: Default Pages Sidebar 3 Position
fr_FR: Position par défaut de la barre latérale pour le modèle « Page Sidebar 3 »

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 3".
fr_FR: (position par défaut aux pages créées avec le modèle « Page Template 3 »)

en: Default Pages Sidebar 4 Position
fr_FR: Position par défaut de la barre latérale pour le modèle « Page Sidebar 4 »

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 4".
fr_FR: (position par défaut aux pages créées avec le modèle « Page Template 4 »)

en: Default Pages Sidebar 5 Position
fr_FR: Position par défaut de la barre latérale pour le modèle « Page Sidebar 5 »

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 5".
fr_FR: (position par défaut aux pages créées avec le modèle « Page Template 5 »)

en: Default Pages Sidebar 6 Position
fr_FR: Position par défaut de la barre latérale pour le modèle « Page Sidebar 6 »

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 6".
fr_FR: (position par défaut aux pages créées avec le modèle « Page Template 6 »)

en: Default Pages Sidebar 7 Position
fr_FR: Position par défaut de la barre latérale pour le modèle « Page Sidebar 7 »

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 7".
fr_FR: (position par défaut aux pages créées avec le modèle « Page Template 7 »)

en: Default Pages Sidebar 8 Position
fr_FR: Position par défaut de la barre latérale pour le modèle « Page Sidebar 8 »

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Page Template 8".
fr_FR: (position par défaut aux pages créées avec le modèle « Page Template 8 »)

en: Sitemap Page Sidebar Position
fr_FR: Position par défaut de la barre latérale pour le modèle « Sitemap »

en: This is the sidebar position for all pages assigned with "Sitemap page" template.
fr_FR: (position par défaut de la barre latérale pour toutes les pages utilisant le modèle « Sitemap page »)

en: Show Comments on Pages
fr_FR: Affichez les commentaires sur les pages

en: Show Comments on Pages. Those are the pages assigned with the 'Default Page', 'Page Template 2', ..., 'Page Template 8' and 'Full-width Page' templates. Additionally, you can 'Allow' these comments from the individual page's configuration.
fr_FR: Affichez les commentaires sur les pages. Cette option est appliquée à toutes les pages créées avec les modèles 2, 3, 4, 5, 6, 7 et 8 (cependant, vous pouvez autoriser ces commentaires individuellement sur chaque page).

en: Custom Page Width
fr_FR: Largeur de page personnalisée

en: This section allows you to set the page and sidebar width globally.
fr_FR: Cette section vous permet de définir globalement la largeur de la page et de la barre latérale.

en: Fluid Layout
fr_FR: (mise en page fluide)

en: Set the theme width to the maximum possible browser or device width.
fr_FR: Défini la largeur maximale du thème pour le navigateur ou le périphérique

en: (Fluid Layout)
fr_FR: (mise en page fluide)

en: Page Width
fr_FR: Largeur de page

en: (Width) in pixels.
fr_FR: (Largeur) en pixels.

en: This option is about the overall theme width and it will be applied to all pages. You may specify a range between 960px and 1600px.
fr_FR: Cette option détermine la largeur totale du thème et sera appliquée à toutes les pages. Vous pouvez spécifier une plage entre 960px et 1600px.

en: (default: 960)
fr_FR: (960px par défaut)

en: Sidebar Width
fr_FR: Largeur de la barre latérale

en: (Width) in percentage.
fr_FR: (Largeur) en pourcentage.

en: This option is about the overall sidebar width and it will be applied to all pages. You may specify a range between 20% and 50%.
fr_FR: Cette option détermine la largeur totale de la barre latérale et sera appliquée à toutes les pages. Vous pouvez spécifier une fourchette comprise entre 20% et 50%.

en: (default: 33)
fr_FR: (33px par défaut)

en: Content Width
fr_FR: Largeur du contenu

en: (WordPress Content Width) in pixels.
fr_FR: (Largeur) en pixels.

en: Content Width is a feature that allows you to set the maximum allowed width for videos, images, and other oEmbed content in a theme. That means, when you paste that YouTube URL in the visual editor and WordPress automatically displays the actual video on the front-end, that video will not exceed the width you set here.
fr_FR: La largeur du contenu est une fonctionnalité qui vous permet de définir la largeur maximale autorisée pour les vidéos, les images et tout autres contenus dans un thème. Cela signifie que lorsque vous collez un lien (URL) YouTube dans l'éditeur visuel et que WordPress affiche automatiquement la vidéo, celle-ci ne dépassera pas la largeur que vous définissez ici (par défaut : 600px).

en: (default: 600)
fr_FR: (600px par défaut)

en: Google Fonts
fr_FR: Polices « Google »

en: Enable Google Fonts
fr_FR: Activez les polices Google (Google Fonts)

en: You may preview all available Google fonts at
fr_FR: Vous pouvez prévisualiser toutes les polices « Google » disponibles

en: Google Fonts directory
fr_FR: Répertoire des polices « Google » (Google Fonts)

en: General (body) text
fr_FR: Texte général (Body)

en: Line Height:
fr_FR: Interligne :

en: This option can be used to specify the line height for the general body text. Range from 0.2 to 5.0 (default: 1.8)
fr_FR: Cette option peut être utilisée pour spécifier la hauteur de ligne du texte en général. Vous pouvez choisir l'interligne de votre choix dans une fourchette allant de 0.2 à 5.0 (1.7 par défaut).

en: Headings
fr_FR: Titres

en: The following settings are applied to all headings (h1, h2, h3, h4, h5 and h6) as well as the tagline (slogan) text:
fr_FR: Les paramètres suivants sont appliqués à toutes les rubriques (h1, h2, h3, h4, h5 et h6), ainsi qu’au texte du slogan :

en: This option can be used to specify the line height for the headings. Range from 0.2 to 5.0 (default: 1.3)
fr_FR: Cette option peut être utilisée pour définir l'interligne des titres dans un rayon allant de 0.2 à 5.0 (1.2 par défaut).

en: Individual Headings overwrites:
fr_FR: Les rubriques individuelles remplacent :

en: Heading 1
fr_FR: Titre 1 (h1)

en: Heading 2
fr_FR: Titre 2 (h2)

en: Heading 3
fr_FR: Titre 3 (h3)

en: Heading 4
fr_FR: Titre 4 (h4)

en: Heading 5
fr_FR: Titre 5 (h5)

en: Heading 6
fr_FR: Titre 6 (h6)

en: (min: 0.2, max: 5.0, default: 1.3)
fr_FR: (min : 0.2 - max : 5.0 - par défaut : 1.2)

en: Custom Colors Switch
fr_FR: Modification des couleurs personnalisées

en: If enabled this option will overwrite the default CSS styles.
fr_FR: Si cette option est activée, cela supplantera le style CSS par défaut.

en: Custom colors option:
fr_FR: Options des couleurs personnalisées :

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Continue with the section below to customize the colors...
fr_FR: Découvrez les nombreux paramètres ci-dessous afin de personnaliser votre site avec ses propres couleurs...

en: General Text and Link Colors
fr_FR: Couleurs des textes et des liens :

en: Body Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Main body text color affecting the entire site.
fr_FR: Couleur appliquée aux textes dans l'ensemble du site.

en: Link Color
fr_FR: Liens

en: Main link color affecting the entire site.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens dans l'ensemble du site.

en: Link Hover Color
fr_FR: Liens survolés

en: This is the link hover color.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens survolés par la souris (link hover).

en: Headings Color
fr_FR: Couleur des titres

en: This is the color for general H1, H2, H3, H4 ,H5 ,H6 Headings where applicable.
fr_FR: Couleur appliquée pour l'ensemble des titres h1, h2, h3, h4 ,h5 et h6.

en: Top Section Colors
fr_FR: Couleurs de la partie supérieure du site (Top Area)

en: Top Area Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Site's top section background color. This is the section with the logo, slogan, phone number and search box, immediately above the menu.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan de la partie supérieure du site. Il s'agit de la section avec le logo, le slogan, le numéro de téléphone et la zone de recherches qui se trouve juste au-dessus du menu général.

en: Top Area Text Color
fr_FR: Couleur de texte

en: This color affects the slogan, phone number and search text.
fr_FR: Couleur appliquée au slogan, au numéro de téléphone et au texte du formulaire de recherches.

en: Main Menu Colors
fr_FR: Couleurs du menu principal

en: Background Color
fr_FR: Arrière-plan

en: This is the background color of the main menu.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan du menu principal.

en: Background Opacity
fr_FR: Opacité de l'arrière-plan

en: This option can be used to specify the opacity of the background. From 0 (fully transparent) to 1.0 (fully opaque).
fr_FR: Transparence de la couleur de l'arrière-plan ; de 0 (entièrement transparent) à 1.0 (complètement opaque).

en: This is the color of the main menu links.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens du menu principal.

en: Active Link Color
fr_FR: Couleur du lien actif

en: This is the color of the main menu active/selected link.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens actifs du menu principal.

en: Hover Link Color
fr_FR: Liens survolés

en: This is the color of the main menu hover link.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens survolés du menu principal (hover link).

en: Dropdown Menu Link Color
fr_FR: Liens (sous-menu)

en: This is the color of the main menu dropdown (submenu) links.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens du menu déroulant du menu principal.

en: Dropdown Menu Hover Link Color
fr_FR: Liens survolés (sous-menu)

en: This is the color of the main menu dropdown (submenu) hover link.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens survolés du menu déroulant (sous-menu) du menu principal (hover link).

en: Dropdown Menu Background Color
fr_FR: Arrière-plan (sous-menu)

en: This is the color of the main menu dropdown (submenu) background.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan du menu déroulant du menu principal.

en: Dropdown Menu Background Opacity
fr_FR: Opacité (sous-menu)

en: Secondary Menu Colors
fr_FR: Couleurs du menu secondaire

en: This is the secondary menu's background color.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan du menu secondaire (situé au-dessus du menu principal).

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: This is the general text color.
fr_FR: Couleur appliquée au texte du menu secondaire.

en: This is the menu's link color.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens du menu secondaire.

en: This is the menu's link hover color.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens survolés du menu secondaire.

en: Midsection Colors
fr_FR: Couleurs de la partie centrale du site (Midsection)

en: Page Title Color
fr_FR: Couleur du titre de la page

en: This is the color for the title of pages/posts/archives, etc. located in the area underneath the menu.
fr_FR: Couleur appliquée aux titres des pages, des articles et des archives situés en-dessous du menu.

en: Page Title Background Color
fr_FR: Couleur de l’arrière-plan du titre de la page

en: This is the background color behind the page titles.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan affiché derrière les titres des pages.

en: Header/Slider Background
fr_FR: Arrière-plan (header)

en: This is the background color behind the home page sliders.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan du « Slider » de la page d'accueil.

en: Main Content Area Background
fr_FR: Arrière-plan (content)

en: This is the color of the main content wrapper background.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan du contenu principal.

en: Home Page Before Content Widget Area Colors
fr_FR: Couleurs de la partie « Widget » avant le contenu général de la page d'accueil (Content Area)

en: Title Color
fr_FR: Couleur du titre

en: This is the color for the title of widgets used in this Widget Area, usually an "H3" Headings.
fr_FR: Couleur appliquée pour les titres dans les « Widgets » utilisés sur la page d'accueil. Souvent un titre « h3 ».

en: This is the default text color applied to this Widget Area.
fr_FR: Couleur appliquée par défaut aux textes dans les « Widgets » de la partie inférieure du site.

en: This is the background color.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan.

en: Bottom Area Colors
fr_FR: Couleurs du bas de page (Bottom)

en: Bottom Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du bas de page (Bottom)

en: This is the background color for the bottom area.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan de la partie inférieure.

en: Bottom Titles Color
fr_FR: Couleur des titres du bas de page (Bottom)

en: This is the color applied to the bottom area widget titles.
fr_FR: Couleur appliquée aux titres des « Widgets » de la partie inférieure.

en: Bottom Text Color
fr_FR: Couleur du texte du bas de page (Bottom)

en: This is the default text color applied to the bottom area.
fr_FR: Couleur appliquée par défaut aux textes de la partie inférieure.

en: Bottom Link Color
fr_FR: Couleurs des liens du bas de page (Bottom)

en: This is the bottom area link color.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens de la partie inférieure.

en: Bottom Link Hover Color
fr_FR: Couleur des liens survolés du bas de page (Bottom)

en: This is the bottom area link hover color.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens survolés de la partie inférieure.

en: Footer Area Colors
fr_FR: Couleurs du pied de page (footer)

en: Footer Background Color
fr_FR: Arrière-plan

en: This is the footer background color.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan du pied de page.

en: Footer Text Color
fr_FR: Couleur de texte du pied de page

en: This is the footer general text color.
fr_FR: Couleur appliquée aux textes du pied de page.

en: Footer Link Color
fr_FR: Liens

en: This is the footer link color.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens du pied de page.

en: Footer Link Hover Color
fr_FR: Liens survolés

en: This is the footer link hover color.
fr_FR: Couleur appliquée aux liens survolés du pied de page.

en: Background Images
fr_FR: Images d’arrière-plan

en: Tip: To upload an image click on 'Upload Image' button below. Once the image is uploaded it will give you various options. Click on 'Insert into Post' button. Once you click on 'Insert into Post', link with the uploaded image will be inserted into the corresponding text field below. The background image is placed according to the background-position property. If 'No Repeat' is specified (see below), the image is placed at the element's top center position.
fr_FR: Conseil : pour importer une image, cliquez sur le bouton « Télécharger une image » ci-dessous. Une fois l'image téléchargée, diverses options vous seront proposées. Vous pouvez répéter les images d'arrière-plan de vos sections de page à votre convenance. Si l'option « Ne pas répéter » est spécifiée, les images seront centrées en haut.

en: Top Area Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan de la partie supérieure (Top)

en: Enter a URL or upload an image:
fr_FR: Entrez un lien pour envoyer une image :

en: Upload Image
fr_FR: Télécharger une image

en: Background  Properties:
fr_FR: Propriétés de l'arrière-plan :

en: No Repeat
fr_FR: Ne pas répéter

en: Repeat only Horizontally
fr_FR: Répéter uniquement à l'horizontal

en: Repeat only Vertically
fr_FR: Répéter uniquement à la verticale

en: Repeat both Vertically and Horizontally
fr_FR: Répéter horizontalement et verticalement

en: top
fr_FR: en haut

en: bottom
fr_FR: en bas

en: Home Page Header/Slider Background Image
fr_FR: Image d’arrière-plan du « Slider » de la page d’accueil

en: Home Page Before Content Background Image
fr_FR: Arrière-plan pour la section avant le contenu (Before Content)

en: Page Title Background Image
fr_FR: Image de l’arrière-plan du titre de la page

en: Main Content Background Image
fr_FR: Arrière-plan du contenu principal (Content)

en: Background Properties:
fr_FR: Propriétés de l'arrière-plan :

en: Bottom Area Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan du bas de page (Bottom)

en: Footer Background Image
fr_FR: Arrière-plan pour le pied de page (footer)

en: One Continuous Background Image That Will Span Across All Sections
fr_FR: Une image d'arrière-plan en continu (sera utilisée sur l'ensemble des sections)

en: For Background color  %1$sTop Area Background %2$s%3$s  will be used.
fr_FR: La couleur de  %1$sl'arrière-plan de la partie supérieure %2$s%3$s  peut être utilisée.

en: Fixed Position
fr_FR: Position fixe

en: Fix the position of the background image so that it is not scrollable.
fr_FR: Fixez la position du bouton rétroaction pour l'empêcher de défiler avec la page.

en: Allow Other Sections' Images
fr_FR: Autoriser les images des autres sections

en: Enable background images from other sections to show as well, you can achieve sort of layered layout.
fr_FR: Activez l'affichage de l'image d'arrière plan des autres sections,  vous pouvez créer une sorte de superposition d'images.

en: Remove Horizontal Rulers
fr_FR: Suppression des règles horizontales

en: This option will allow you to remove the horizontal ruler lines that are enabled by default for some sections.
fr_FR: Cette option vous permettra de supprimer les lignes de règle horizontale qui sont activés par défaut pour certaines sections.

en: Note: If you wish to remove the border line under the top navigation menu, the option for that is located under: %1$s Menus Options %2$s Main Menu %2$s Border Under the Menu %3$s
fr_FR: Remarque : si vous souhaitez enlever la bordure en dessous du menu, cette option se situe dans : %1$s Options des menus %2$s Menu principal%2$s Ligne séparatrice sous le menu général %3$s

en: Current Slider
fr_FR: Slider actuel

en: Choose a slider:
fr_FR: Choisissez un « Slider » ci-dessous :

en: Cycle 1 (full width image)
fr_FR: Cycle 1 (image pleine largeur)

en: Cycle 2 (image with text)
fr_FR: Cycle 2 (image avec texte)

en: Cycle 3 (image with sliding text)
fr_FR: Cycle 3 (image avec texte déroulant)

en: No Slider
fr_FR: Aucun slider

en: Save & Activate
fr_FR: Enregistrer & Activer

en: Continue with the section below to customize the slider...
fr_FR: Après avoir sélectionné le « Slider » de votre choix, découvrez les nombreux paramètres ci-dessous afin de le personnaliser ...

en: Cycle 1 Slider Settings:
fr_FR: Paramètres du « Cycle 1 Slider » :

en: Transition Speed
fr_FR: Vitesse de transition

en: Speed of the transition.
fr_FR: Vitesse de la transition.

en: Timeout
fr_FR: Délai d’attente

en: Milliseconds between slide transitions (0 to disable auto advance).
fr_FR: Millisecondes entre la transition des diapositives (0 pour désactiver l'avance automatique).

en: Sync
fr_FR: Synchro

en: Toggle this option to see how some effects behave differently (such as blind, curtain, and zoom).
fr_FR: Cochez cette option pour voir comment certains effets se comportent (comme l'effet « such », « blind » et « zoom »).

en: Image Frame
fr_FR: Cadre d'image

en: Remove the image frame with the border around the image?
fr_FR: Suppression du cadre de l’image avec la bordure autour de l’image ?

en: With the frame enabled (default state) image dimension is 914px by 374px (width by height). Without the frame image dimension is 940px by 400px. Depending on which option is selected, create and upload images with the corresponding dimensions for optimal quality.
fr_FR: Avec le cadre de l'image activé (état par défaut), la dimension de l'image est de 914px sur 374px (largeur x hauteur). Sans le cadre de l'image, la dimension est de 940px sur 400px. Si l'option ci-dessus est sélectionnée, créez et téléchargez des images avec des dimensions correspondantes pour une qualité optimale.

en: 3D Shadow
fr_FR: Ombre 3D

en: Remove the 3D shadow under the slider
fr_FR: Suppression de l'ombre 3D sous le « Slider ».

en: Transition effect.
fr_FR: Effet de transition

en: Link:
fr_FR: Lien :

en: Target:
fr_FR: Cible :

en: Alt Tag:
fr_FR: Texte alternatif :

en: (To clear a text field above, replace it with a single space)
fr_FR: Pour supprimer un champ de texte ci-dessus, remplacez-le par une espace !

en: Cycle 2 Slider Settings:
fr_FR: Paramètres du « Cycle 2 Slider » :

en: Enable Transition on Text
fr_FR: Activez une transition sur le texte

en: Toggle this option to enable/disable the transition effect on the info text. If disabled (unchecked) then the text will disapear for the duration of the transition.
fr_FR: Choisissez cette option pour activer ou désactiver l'effet de transition sur le texte d'information. Si elle est désactivée (non cochée), le texte disparaîtra durant la durée de la transition.

en: Text Size
fr_FR: Taille du texte

en: Font Size:
fr_FR: Taille :

en: When using "em" you are specifying size relative to the general font size.
fr_FR: Avec l'utilisation « em », vous spécifiez la taille par rapport à la taille générale de la police.

en: Text Line Height
fr_FR: Hauteur de ligne du texte

en: Slider text color including the Title.
fr_FR: Couleur du texte du « Slider » (titre compris).

en: Image:
fr_FR: Image :

en: Transition:
fr_FR: Transition :

en: Slide text
fr_FR: Texte de la diapositive

en: (You could use text and/or html)
fr_FR: (Vous pouvez utiliser du texte et/ou de l'html)

en: Button Style:
fr_FR: Style du bouton :

en: Dark
fr_FR: Sombre

en: Light
fr_FR: Clair

en: The button is activated only if a <strong>Link</strong> is provided. To remove the button just replace the link with a single space.
fr_FR: Le bouton est activé seulement si un <strong>lien est indiqué</strong>. Pour supprimer le bouton, il suffit de remplacer le lien avec une seule espace.

en: Cycle 3 Slider Settings:
fr_FR: Paramètres du « Cycle 3 Slider » :

en: End slideshow after the last slide.
fr_FR: Fin du diaporama après la dernière diapositive.

en: Slider text color.
fr_FR: Couleur du texte du « Slider ».

en: Image Link:
fr_FR: Lien vers l'image :

en: Image 2:
fr_FR: Image 2 :

en: Title Text
fr_FR: Texte du titre

en: Change the Title:
fr_FR: Modifier le titre :

en: This is the title text displayed in the place of the slider on the home page
fr_FR: Titre affiché à l'emplacement du slider sur la page d'accueil.

en: You need  to install the "Revolution Slider" first before using this feature. You may install the slider through the %1$sInstall Plugins%2$s section.
fr_FR: Vous devez installer « Revolution Slider » avant d'utiliser cette fonctionnalité. Vous pouvez installer cet outil dans la section %1$sExtensions%2$s.

en: No sliders found!  Please create a new slider from the %1$sRevolution Slider%2$s page.
fr_FR: Aucun slider n'a été trouvé ! Veuillez créer un nouveau slider à la page : %1$sRevolution Slider%2$s.

en: Choose a Revolution Slider:
fr_FR: Choisissez un « Revolution Slider » :

en: --Select Slider--
fr_FR: -- Sélectionnez un « Slider » (diaporama) --

en: To create additional sliders or to configure the existing ones please refer to the %1$sRevolution Slider%2$s page.
fr_FR: Pour créer de nouveaux « Slider » ou configurer ceux existants, référez-vous à la page : %1$sRevolution Slider%2$s.

en: Go to Revolution Slider page
fr_FR: Aller à la page du Revolution Slider

en: For help please refer to the %1$sDocumentation%2$s.
fr_FR: Pour obtenir de l'aide, veuillez consulter la %1$sdocumentation%2$s.

en: Go to the Documentation
fr_FR: Accédez à la Documentation

en: Portfolio Pages
fr_FR: Page « Portfolio »

en: Use this area to assign Portfolio Categories to their respective Portfolio pages.
fr_FR: Cette section permet de paramétrer les catégories attribuées aux pages « Portfolio » (Portfolio Page).

en: Firstly though, you have to create the Portfolio page(s) and assign the "Portfolio page" template to it.
fr_FR: Tout d'abord, créez une page utilisant un modèle « Portfolio ».

en: If you don't see any categories in the dropdown(s) below it's because you haven't created any yet, in that case go to 'Posts &rarr; Categories' and create a 'Portfolio' category there. Also don't forget to save all your Portfolio related Posts and sub categories under that category.
fr_FR: Si vous ne voyez pas de catégorie, assurez-vous de l'avoir crée via « Articles » / « Catégories ». Assurez-vous également d'avoir au minimum un article dans cette catégorie !

en: To Portfolio page
fr_FR: Pour la page « Portfolio » :

en: assign the Category:
fr_FR: assigner la catégorie :

en: Select Category
fr_FR: Sélectionnez la catégorie

en: with
fr_FR: avec

en: items per page.
fr_FR: éléments par page.

en: Do not link adjacent items in this category as gallery.
fr_FR: Ne pas lier les éléments adjacents dans cette catégorie de la galerie

en: (Remove the ability to go to the next or previous item when previewing with prettyPhoto lightbox)
fr_FR: (supprime la possibilité d'aller à l'élément suivant ou précédent lors de la prévisualisation avec la visonneuse « PrettyPhoto »).

en: Portfolio Title Position
fr_FR: Position du titre (Portfolio)

en: Below
fr_FR: Au-dessous

en: Above
fr_FR: Au-dessus

en: This is the post title shown with every thumbnail. Choose whether you would like to have it displayed above the Thumbnail or just below it.
fr_FR: C'est le titre de l'article de chaque miniature (vignette). Choisissez si vous souhaitez le voir apparaître au-dessus ou juste au-dessous de la vignette.

en: The following settings refer to the individual portfolio item post (single post view)
fr_FR: Les paramètres suivants se rapportent aux articles individuels « Portfolio » (single post view).

en: Sidebar Position
fr_FR: Position de la barre latérale

en: This is the sidebar shown on individual portfolio items' posts
fr_FR: (Barre latérale des articles individuels liés à une page « Portfolio »)

en: Portfolio Postmetadata
fr_FR: Metadata (portfolio)

en: Show Portfolio Post Metadata box (Single View).
fr_FR: Affichez les données « Metadata » sur les articles « Portfolio ».

en: This is the info block containing the information about Author, Date, Categories, Comments in a single view portfolio post.
fr_FR: (Emplacement des informations relatives à l'auteur, la date, les catégories et les commentaires des articles liés à une page « Portfolio »)

en: Portfolio Postmetadata Location
fr_FR: Position du « Metadata » du Portfolio

en: Choose Location:
fr_FR: Choisissez la position :

en: Bottom
fr_FR: En bas

en: Top
fr_FR: En haut

en: This is the location of the block containing the information about Author, Date, Categories, Comments in a single view portfolio post.
fr_FR: Détermine l'emplacement du bloc contenant les informations sur l'auteur, la date, les catégories et les commentaires dans un article lié à une page « Portfolio ».

en: Portfolio Post Author
fr_FR: Auteur / Article (portfolio)

en: Show Author Name ("Portfolio Post Metadata" needs to be enabled for this option)
fr_FR: Affichez le nom des auteurs des articles (« Metadata » doit être activé).

en: The following text: "Written by: Author Name" will be added to the postmetadata box. The author's name will be displayed as specified under %1$sUsers %2$s Your Profile%3$s <strong>Display name publicly as</strong> field and linking it to the author's page.
fr_FR: Le texte suivant : « Rédigé par : Nom de l'auteur » sera ajouté à l'article. Le nom est déterminé via votre <strong>profil de Wordpress</strong>. Le nom de l'auteur apparaît comme spécifié dans %1$sUtilisateur%2$s Votre profil %3$s.

en: Go to your Profile
fr_FR: Accédez à votre profil

en: Portfolio Post Tags
fr_FR: Étiquettes (mots-clés) du portfolio

en: Show Portfolio Post Tags
fr_FR: Affichez les étiquettes (mots-clés) des articles liés aux pages « Portfolio ».

en: Show Comment Area
fr_FR: Affichez les commentaires

en: Show comment area in portfolio posts (Single View)
fr_FR: Affichez les commentaires des articles liés aux pages « Portfolio ».

en: Full-width Single Post View Page
fr_FR: Article « Pleine largeur »

en: Remove the sidebar from single post view portfolio pages.
fr_FR: Suppression de la barre latérale des articles liés aux pages « Portfolio ».

en: Single Portfolio Post Navigation Links
fr_FR: Lien de navigation

en: Show "Previous" and "Next" navigation links on a single post view portfolio pages.
fr_FR: Affichez les liens de navigation « Suivant » et « Précédent » des articles liés aux pages « Portfolio ».

en: This is the sidebar shown on blog pages
fr_FR: (Barre latérale affichée sur les pages du blog)

en: Show Excerpt
fr_FR: Affichez les extraits d’article

en: Show the excerpt instead of the full post content on the Blog page.
fr_FR: Affichez un extrait plutôt que le contenu complet de l'article sur la page du blog.

en: Excerpt Length
fr_FR: Longueur des extraits

en: Change the excerpt length:
fr_FR: Déterminez la longueur des extraits des articles de la page du blog :

en: This number refers to the number of words to show.
fr_FR: (Nombre de mots affichés dans les extraits des articles)

en: "Read more" Link
fr_FR: « Lire la suite »

en: Enter the text for the post's 'Read more' link.  Leave blank to hide it.
fr_FR: Texte du lien pour afficher la suite des articles (n'inscrivez rien pour laisser le texte par défaut).

en: Exclude Portfolio(s) from Blog
fr_FR: Exclure le(s) « Portfolio(s) » du Blog

en: Exclude portfolio categories and posts from the blog and archive pages.
fr_FR: Exclure les catégories « Portfolio » et les articles du blog et les pages « Archive ». Par défaut, les messages affichés dans la section « Blog » exclura tous les messages qui, en quelque sorte, ne sont liés à aucune des sections « Portfolio ». Si vous souhaitez les inclure, décochez cette option.

en: Note: If a portfolio category has children categories those will also be excluded although they may not necessarily be assigned a portfolio page template themselves.
fr_FR: Remarque : si une catégorie « Portfolio » a des « Enfants », ces catégories seront également exclues même si elles ne sont pas nécessairement elles-mêmes affectées à un modèle de page « Portfolio ».

en: Extended exclusion:
fr_FR: Autres exclusions :

en: Exclude Portfolio Entries from Recent Posts Widget
fr_FR: Exclure les entrées « Portfolio » du Widget « Messages Récents ».

en: "Recent Posts" Widget :
fr_FR: Widget : « Messages récents »

en: Enabling this option will exlude portfolio related entries from the %sRecent Posts%s widget.
fr_FR: Cette option exclut les entrées des articles liés aux pages « Portfolio » dans le %sWidget « Articles récents »%s.

en: Exclude Portfolio(s) from Archives Widget
fr_FR: Exclure les articles catégorisés « Portfolio » du Widget  « Archives »

en: "Archives" Widget :
fr_FR: Widget « Archives » :

en: Enabling this option will exlude portfolio related entries from the %sArchives%s widget.
fr_FR: Cette option exclut les entrées des articles liés aux pages « Portfolio » dans le %sWidget « Archives »%s.

en: Exclude Portfolio(s) from Main Query
fr_FR: Exclure les « Portfolio(s) » de la requête principale.

en: Main Query :
fr_FR: Requête principale :

en: Enabling this option will exlude portfolio categories and posts from the %1$sWordPress Main Query%2$s (note that the %1$sRecent Posts%2$s widget will also be affected).
fr_FR: Cette option exclut les catégories « Portfolio » des articles des %1$srequête principale Wordpress%2$s (remarque : le widget %1$s"Messages récents" %2$ssera également affecté).

en: Show Post Author
fr_FR: Affichez le nom de l’auteur de l’article

en: Show Author Name
fr_FR: Affichez le nom des auteurs des articles.

en: Go to Your Profile
fr_FR: Allez dans votre profil

en: Post Tags
fr_FR: Étiquettes (mots-clés) / Articles

en: Show Post Tags
fr_FR: Affichez les étiquettes (mots-clés).

en: Category Archive Title
fr_FR: Titre « Archive Catégorie »

en: Remove the "Archive for the '...' Category" string from the category archive title.
fr_FR: Suppression de « Archive pour la catégorie … » (titre des catégories « Archive »).

en: Move Comment Text Field to Bottom
fr_FR: Déplacez le champ de texte de commentaire vers le bas

en: In WordPress 4.4 the comment textarea was moved to the top above the Name, Email, and Website fields which is supposed to be better from usability and accessibility point of view. This option will move back the comment text field to the bottom if you so wish.
fr_FR: Par soucis d'accessibilité et de visibilité, lors du passage de la version WordPress 4.4, la zone de texte commentaire a été déplacée vers le haut au-dessus des champs « Nom », « E-mail » et « Site Web ». Si vous le souhaitez, cette option déplacera le champ de commentaires vers le bas.

en: "Comments are closed" message
fr_FR: Commentaires fermés

en: Show "Comments are closed" message for posts where the comments have been disabled, otherwise no message will be displayed.
fr_FR: Affichez le message « Commentaires fermés » pour les articles où les commentaires ont été désactivés ; dans ce cas, aucun message ne s'affichera.

en: Full-width Blog Page
fr_FR: Blog « Pleine largeur »

en: Remove the sidebar from Blog pages.
fr_FR: Suppression de la barre latérale des pages « Blog ».

en: Full-width Archive Page
fr_FR: Page Archive « Pleine largeur »

en: Remove the sidebar from Archive pages (e.g. Category archives, Date archives, Tag archives, etc.).
fr_FR: Suppression de la barre latérale des pages « Archive » (archives « Catégorie », archives « Date », archives « Etiquettes - Mots clés », etc.).

en: Remove the sidebar from Single Post View pages.
fr_FR: Suppression de la barre latérale des articles.

en: Single View Postmetadata Location
fr_FR: Localisation « Postmetadata »

en: This is the location of the block containing the information about Author, Date, Categories, Comments in a single view post.
fr_FR: Détermine l'emplacement du bloc contenant les informations sur l'auteur, la date, les catégories et les commentaires dans un article.

en: Single Post Navigation Links
fr_FR: Lien de navigation

en: Show "Previous" and "Next" navigation links on a single post view pages.
fr_FR: Affichez les liens de navigation « Suivant » et « Précédent » sous les articles.

en: Post Image in Single Post View
fr_FR: Image mise en avant

en: Display the post image in single post view.
fr_FR: Affichez l’Image mise en avant dans l’article (cette image se placera juste au dessus de votre contenu).

en: Blog and Archive Section "Featured Image":
fr_FR: « Image mise en avant » de la section « Blog » et « Archive » :

en: Use this section to set the Post "Featured Image" the way it will be shown on the Blog and Archive Pages for each post. Please note, that if you have "post_image" custom field specified in a post, it will be given priority over the post "Featured Image", so if you would like to use the "Featured Image" do not use the custom field "post_image".
fr_FR: Utilisez cette section pour définir l'affichage des articles « Image mise en avant » sur les pages « blog » et les pages « Archive ». Notez que si vous avez un champ personnalisé « post_image » spécifié dans un message, il aura priorité sur l'article « Image mise en avant ». De ce fait, si vous souhaitez utiliser la fonction « Image mise en avant », n'utilisez pas le champ personnalisé « post_image ».

en: Enable This Section
fr_FR: Activation

en: Enable Custom "Featured Image"
fr_FR: Activez la personnalisation de « Featured Image »

en: Select this option to apply the settings below to the "Featured Image".
fr_FR: Cochez cette option pour appliquer les paramètres ci-dessous pour l’ « image mise avant ».

en: Image Width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Apply this image width in pixels.
fr_FR: Choisissez la valeur en pixels de la largeur de l'image.

en: Image Height
fr_FR: Hauteur de l'image

en: Apply this image height in pixels.
fr_FR: Choisissez la valeur en pixels de la hauteur de l'image.

en: Force Image Dimensions
fr_FR: Dimensions imposées

en: Select this option to force cropping and resizing the images which is recommended if you would like all images to be of the same specified dimensions.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour forcer le cadrage et le redimensionnement des images (recommandé si vous souhaitez que toutes les images aient les mêmes dimensions spécifiées).

en: (This option would only be considered if image cropping is enabled (default) from the "General Options" section)
fr_FR: (Cette option ne serait prise en considération que si le rognage d'image est activé (par défaut) dans la section « Options générales »)

en: Image Alignment
fr_FR: Alignement de l'image

en: Choose Alignment:
fr_FR: Choisissez l'alignement :

en: Center
fr_FR: Centre

en: Remove Image Frame
fr_FR: Suppression du cadre de l'image

en: This option will remove the image frame.
fr_FR: Cochez cette option afin de supprimer le cadre de l'image.

en: Contact Information
fr_FR: Informations de contact

en: Enable Contact Info Fields
fr_FR: Activez les champs pour contacter l'entreprise

en: Enable the contact fields (see below for description)
fr_FR: Activez les champs de « Contact » (complétez ensuite vos coordonnées ci-dessous).

en: Contact Fields
fr_FR: Champs de contact

en: The fields below provide a way to display additional contact information such as Company Name, Address, Phone, etc. on the contact page in a pre-formatted layout. An example of a field pair could be <strong>Telephone: (123) 123-4567</strong>, where you would enter the "<strong>Telephone:</strong>" part in the first field and "<strong>(123) 123-4567</strong>" in the second (under the same "Line #") respectively.
fr_FR: Dans une mise en page préformatée, la personnalisation de ces champs vous garantissent un excellent moyen d'afficher vos informations de contact supplémentaires tels que le nom de votre société, adresse, numéros de téléphone, fax, etc.</br>
    Exemple : <strong>Téléphone : (123) 123-4567</strong> (entrez « <strong>Téléphone :</strong> »  dans le premier champ et « <strong>(123) 123-4567</strong> »  dans le second).</br>
    <em>Notez également que par mesure de sécurité, le thème propose un « shortcode » anti-spam qui peut être utilisé sur les pages de votre site pour afficher des adresses électroniques brouillées et empêcher les robots de collecter les adresses e-mail non protégées.  Exemple : [safe_email] john.doe@example.com [/safe_email]</em>.

en: Line 1:
fr_FR: Ligne 1 :

en: Line 2:
fr_FR: Ligne 2 :

en: Line 3:
fr_FR: Ligne 3 :

en: Line 4:
fr_FR: Ligne 4 :

en: Line 5:
fr_FR: Ligne 5 :

en: Line 6:
fr_FR: Ligne 6 :

en: Line 7:
fr_FR: Ligne 7 :

en: Some html tags and inline styling could be used for formatting here, e.g.
fr_FR: Certains styles et balises HTML peuvent être utilisés pour le formatage de ces différents paramètres ; par exemple :

en: Address
fr_FR: Adresse

en: or
fr_FR: ou

en: This is the sidebar shown on the Contact page
fr_FR: (Barre latérale affichée sur la page de contact)

en: Remove Sidebar
fr_FR: Suppression de la barre latérale

en: Remove the sidebar from the Contact page, which will make it a full-width page layout.
fr_FR: Suppression de la barre latérale de la page de contact. Cette option transformera cette page en une page « Pleine largeur ».

en: Phone Number validation
fr_FR: Validation du numéro de téléphone

en: This is the field displayed in the E-mail form on the Contact page template. If checked, the validation for North American phone numbers will be enabled.
fr_FR: Champ pouvant être affiché dans le formulaire de contact. Si cette option est cochée, la vérification des numéros de téléphone « Nord-Américain » sera activée.

en: Enable North American phone number validation
fr_FR: Activez la validation du numéro de téléphone (Nord-Américain)

en: Enable North American phone number validation in the contact email form
fr_FR: Activez la validation des numéros de téléphone (Nord-Américain) dans le formulaire de contact.

en: E-mail Recipient(s)
fr_FR: E-mail(s) de destination

en: Please enter recipient's email address, comma-separate multiple recipients:
fr_FR: Entrez l'adresse e-mail vers laquelle vous souhaitez recevoir le formulaire de contact (utilisez la virgule pour séparer plusieurs destinataires) :

en: Enable reCAPTCHA
fr_FR: Activez « reCAPTCHA »

en: Add reCAPTCHA to the email form for extra security (for more information visit %s)
fr_FR: Ajoutez un « reCAPTCHA » à votre e-mail pour davantage de sécurité (pour plus d'informations visitez %s)

en: Go to www.reCAPTCHA.net
fr_FR: visitez www.reCAPTCHA.net

en: Please note: reCAPTCHA will be automatically disabled if the two fields below are empty!
fr_FR: Remarque : « reCAPTCHA » sera automatiquement désactivé si les deux champs ci-dessous sont vides !

en: reCAPTCHA API keys
fr_FR: Clés de l’API reCAPTCHA

en: Site Key
fr_FR: Clé du site

en: To use reCAPTCHA you must get an API public key from
fr_FR: Pour utiliser un « reCAPTCHA », vous devez obtenir une clé publique « API » sur le site :

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: To use reCAPTCHA you must get an API private key from
fr_FR: Pour utiliser un « reCAPTCHA », vous devez obtenir une clé privée « API » sur le site :

en: This key is used when communicating between your server and the reCAPTCHA server. Be sure to keep it a secret.
fr_FR: Cette clé est utilisée lors de la communication entre votre serveur et celui de « reCAPTCHA » ; conservez votre clé secrète précieusement !

en: Language
fr_FR: Langue

en: Language:
fr_FR: Langue :

en: Data Collection, Privacy and GDPR
fr_FR: Collecte de données, confidentialité et RGPD

en: Data Collection and Privacy
fr_FR: Collecte de données et confidentialité

en: Enable Data Collection and Privacy Message.
fr_FR: Activer la collecte de données et le message de confidentialité.

en: Enable Data Collection and Privacy Message
fr_FR: Notez que ce message de confidentialité est aujourd’hui obligatoire dans l’Union européenne.

en: Data Collection and Privacy Text
fr_FR: Texte de collecte de données et de confidentialité

en: The content provided in the above field will be displayed immediately above the consent checkbox to tell users which personal data you want to collect and have a link to your privacy policy page, something required for GDPR compliance.
fr_FR: Le contenu fourni dans le champ ci-dessus sera affiché immédiatement au-dessus de la case de consentement pour indiquer aux utilisateurs les données personnelles que vous souhaitez collecter et avoir un lien vers votre page de politique de confidentialité nécessaire pour la conformité RGPD (Règlement Général sur la Protection des Données).

en: You may create or select your site's privacy policy page under %sSettings &rarr; Privacy%s.
fr_FR: Vous pouvez créer ou sélectionner la page de confidentialité de votre site sous %sRéglages &rarr; Confidentialité%s.

en: Consent Checkbox
fr_FR: Case « consentement »

en: Enable the user consent option.
fr_FR: Activer l'option « Consentement de l'utilisateur ».

en: Consent Checkbox Text
fr_FR: Texte de la case à cocher (consentement)

en: Copyright Message
fr_FR: Message du copyright

en: Copyright message displayed in the footer.
fr_FR: Message de copyright affiché dans le pied de page (footer).

en: "Back to Top" link
fr_FR: Lien « Retour en haut »

en: Choose style:
fr_FR: Choisissez le style :

en: Angle-Up Icon (fixed on scroll)
fr_FR: icône « ^ » (fixe sur le défilement)

en: "Back to Top" Text
fr_FR: Texte « Retour en haut »

en: %s credits link
fr_FR: %s lien « Crédits »

en: Show "is proudly powered by %s" in footer?
fr_FR: Affichez « est fièrement propulsé par %s » dans le pied de page (footer).

en: Your "U-Design" Affiliate Link
fr_FR: Votre lien d'affiliation « uDesign »

en: Show %1$sThemeForest Affiliate%2$s link in footer?
fr_FR: Affichez votre lien d'affiliation %1$sThemeForest%2$s dans le pied de page ?

en: Entries (RSS) link
fr_FR: Lien du flux (RSS)

en: Show "Entries (RSS)" link in footer?
fr_FR: Affichez le lien du « Flux RSS » dans le pied de page.

en: Comments (RSS) link
fr_FR: Lien des commentaires (RSS)

en: Show "Comments (RSS)" link in footer?
fr_FR: Affichez le lien des « Commentaires (RSS) » dans le pied de page.

en: "Sticky" Footer
fr_FR: Pied de page « Sticky »

en: Have the footer stay at the bottom of the page on pages that have very little content.
fr_FR: Forcez le « Pied de page » (footer stay) à rester en bas de page pour celles qui possèdent très peu de contenu.

en: 960px is the theme's default width. If responsive is enabled the theme will resize automatically to adjust to the size of the browser window or the type of device being used based on the following three breakpoints:
fr_FR: 960px est la largeur par défaut du thème. Si la mise en page adaptative « Responsive » est activée, le thème sera automatiquement redimensionné pour s'ajuster à la taille de la fenêtre du navigateur ou du type d'appareil utilisé sur la base des trois points d'arrêt suivants :

en: 1 ) Breakpoint 1 - [ 960px to 720px ]
fr_FR: 1) Point d'arrêt 1 - (960px à 720px)

en: 2 ) Breakpoint 2 - [ 720px to 480px ]
fr_FR: 2) Point d'arrêt 2 - (720px à 480px)

en: 3 ) Breakpoint 3 - [ smaller than 480px ]
fr_FR: 3) Point d'arrêt 3 - (moins de 480px)

en: Enable Responsive
fr_FR: Mode « Adaptatif »

en: Enable responsive layout.
fr_FR: Activez la mise en page adaptative (Responsive).

en: Responsive Logo (optional)
fr_FR: Logo « Responsive » (facultatif)

en: Enter a URL or upload an image for your alternative logo:
fr_FR: Entrez une URL ou téléchargez une image pour votre logo alternatif (facultatif) :

en: An alternative logo will be loaded ONLY in the case Breakpoints 2 and 3. Please note, this is optional, in most cases you won't need an alternative logo but in some cases might be handy. In either case the theme will resize (if necessary) and center the logo automatically.
fr_FR: Un logo alternatif sera téléchargé seulement dans le cas des points d'arrêt 2 et 3. Notez que le logo adaptatif est une option ; dans la plupart des cas, vous n'aurez besoin que d'un logo et pas d'autre alternative (sauf si vous souhaitez afficher un logo différent). Dans les deux cas, le thème sera redimensionné (si nécessaire) et le logo centré automatiquement.

en: Responsive Logo Height
fr_FR: Hauteur du Logo « Responsive »

en: (Height) in pixels.  Note: The width is automatically adjusted to the maximum allowed width.
fr_FR: (hauteur) en pixels. Remarque : la largeur est automatiquement ajustée à la largeur maximale autorisée.

en: Remove Secondary Menu
fr_FR: Suppression du menu secondaire

en: Remove the secondary menu completely from the top of the page for the Breakpoints 2 and 3.
fr_FR: Suppression complète du menu secondaire du haut de la page pour les points d'arrêt 2 et 3.

en: Remove the Slider Area
fr_FR: Suppression de la zone du « Slider »

en: Remove the Slider Area completely from the home page for the Breakpoints 2 and 3.
fr_FR: Suppression complète de la zone du « Slider » de la page d'accueil pour les points d'arrêt 2 et 3.

en: Remove Background Images
fr_FR: Suppression des Images d'arrière-plan

en: Remove all background images for Breakpoint 1. Those are the background images that have been assigned through the theme's 'Custom Colors' section.
fr_FR: Suppression de toutes les images de fond pour le point d'arrêt 1. Ce sont les images de fond qui ont été attribuées par le biais de la section « Couleurs personnalisées » du thème.

en: (Note: The background images will be replaced with their corresponding background colors for those respective sections. Also, by default the background images will be removed automatically for Breakpoints 2 and 3 respectively)
fr_FR: (Remarque : les images d'arrière-plan seront remplacées par leur couleur de fond correspondante pour toutes les sections respectives ; par défaut, les images d'arrière-plan seront supprimées respectivement et automatiquement pour les points d'arrêt 2 et 3)

en: Responsive Menu
fr_FR: Menu « Responsive »

en: Responsive Menu 1
fr_FR: Menu « Responsive » 1

en: Responsive Menu 2
fr_FR: Menu « Responsive » 2

en: Choose a menu to be used for Breakpoints 2 and 3.
fr_FR: Choisissez un menu à utiliser pour les points d'arrêt 2 et 3.

en: Responsive Menu 2 Threshold
fr_FR: Seuil du menu « Responsive » 2

en: Enable "Responsive Menu 2" starting at Breakpoint 1.
fr_FR: Activez « Menu Responsive 2 » à partir du point d’arrêt 1.

en: Enable pinch-to-zoom on mobile devices. Adds the ability to zoom in on images, text, links, etc. which could come really handy in some situations.
fr_FR: Activez « pinch-to-zoom » (zoom avec les doigts) pour les appareils tactiles et/ou mobiles. Très pratique dans certaines situations, cette option ajoute la possibilité de zoomer les images, texte, liens, etc.

en: Disable prettyPhoto
fr_FR: PrettyPhoto

en: This is the device width or browser width at which the prettyPhoto lightbox effect will be disabled, anything smaller than that width will not have prettyPhoto enabled. This is especially useful for widths smaller than the Breakpoint 3 - [ 480px ], but a value slightly greater than that could be a good start, for instance "600". To disable this option set the width to "0".
fr_FR: Largeur du navigateur ou du dispositif pour laquelle la lightbox « PrettyPhoto » sera désactivée. Rien de plus petit n'activera « PrettyPhoto ». Ceci est particulièrement utile pour des largeurs plus petites que le point d'arrêt 3 - (480px). Une valeur légèrement supérieure à celle-ci pourrait être un bon point de départ (par exemple "600"). Pour désactiver cette option, veuillez définir la largeur à 0.

en: The options in this section are generally offered to assist more advanced users with deeper knowledge of WordPress programming.
fr_FR: Les options de cette section sont généralement offerts pour aider les utilisateurs plus avancés qui ont une connaissance plus approfondie de la programmation WordPress.

en: Show Action Hook Locations
fr_FR: Affichez l'emplacement des crochets « Action ».

en: Enabling this option will allow you to see in the front end the exact locations of the U-Design action hooks located within the "body" tags.
fr_FR: L'activation de cette option vous permettra de voir (juste avant) les emplacements exacts des crochets d'action uDesign situé dans les balises « body ».

en: Font Family:
fr_FR: Choix de la police :

en: Generic Fonts:
fr_FR: Police générique :

en: Font Variant:
fr_FR: Option :

en: Font Subset:
fr_FR: Sous-ensemble :

en: Font Size Coefficient:
fr_FR: Coefficient :

en: The Font Size Coefficient is multiplied by the actual heading size in "em".
fr_FR: Le coefficient de la taille de la police est multipliée par la taille réelle du titre en « em ».

en: This form collects your name, email and phone number so that we can correspond with you. Check out our %1$sprivacy policy%2$s for the full story on how we protect and manage your submitted data!
fr_FR: Ce formulaire recueille votre nom, votre e-mail et votre numéro de téléphone afin que nous puissions correspondre avec vous. Consultez notre %1$spolitique de confidentialité%2$s pour consulter l’article complet sur la façon dont nous protégeons et gérons vos données !

en: I consent to having "%s" collect my name, email and phone number!
fr_FR: J’accepte que le site : %s recueille mon nom, mon adresse électronique et mon numéro de téléphone !

en: U-Design Update Options
fr_FR: Options de mise à jour du thème « uDesign »

en: 1-CLICK UPDATE
fr_FR: 1. CLIQUEZ SUR MISE A JOUR

en: The 1-click theme update works with the help of the Envato Market plugin. For that you need to have the plugin installed and activated and provide the necessary Envato API Personal Token in the plugin settings. Once installed and activated you can access its settings in the "Envato Market" left menu item near the bottom.
fr_FR: La mise à jour du thème en 1 clic fonctionne à l'aide du plug-in Envato Market. Pour cela, vous devez installer et activer le plug-in et fournir le jeton personnel "API Envato" nécessaire dans les paramètres du plug-in. Une fois installé et activé, vous pouvez accéder à ses paramètres dans le menu de gauche "Envato Market" en bas.

en: Install the Envato Market plugin
fr_FR: Installez le plugin Envato Market

en: Assuming that you have %s the Envato Market plugin and there is a new release of the theme, then you may update the theme under %s.
fr_FR: En supposant que vous ayez %s le plug-in Envato Market et qu'il existe une nouvelle version du thème, vous pouvez mettre à jour le thème sous %s.

en: setup
fr_FR: configurations

en: Go to the Updates page
fr_FR: Accédez à la page des mises à jour

en: Dashboard &rarr; Updates
fr_FR: Tableau de bord → Mises à jour

en: Please note: If you've setup the Envato Market plugin with the required API Token and still no U-Design update is showing under "Dashboard &rarr; Updates", this may be due to caching. Try logging out of your site and then logging back in.
fr_FR: Remarque : Si vous avez configuré le plug-in Envato Market avec le jeton API requis et que la mise à jour du thème "U-Design" ne s'affiche toujours sous "Dashboard & rarr; Updates", cela est peut être dû à la mise en cache. Essayez de vous déconnecter de votre site, puis de vous reconnecter.

en: ALTERNATIVE UPDATE METHODS
fr_FR: MÉTHODES ALTERNATIVES DE MISE À JOUR

en: Manual update:
fr_FR: Mise à jour manuelle :

en: Please note:
fr_FR: Remarque :

en: It's always a great idea to make a backup of the theme's folder %s, or better yet, a full backup of your site including the database before proceeding with an update.
fr_FR: Avant de procéder à une mise à jour, il est toujours préférable de faire une sauvegarde du dossier du thème %s ou mieux encore de faire une sauvegarde complète de votre site (y compris la base de données).

en: First you need to download the latest version of the %1$sU-Design Theme%2$s, for that log into your %3$s account used to purchase the theme and from your %4$sDownloads%5$s section grab the theme's latest zip.
fr_FR: Tout d'abord, téléchargez la dernière version du thème %1$suDesign%2$s en vous connectant sur votre compte %3$s. Cliquez ensuite sur l'onglet %4$sDownloads%5$s.

en: Here's a couple of methods we usually recommend for updating the theme manually:
fr_FR: Voici quelques méthodes que nous recommandons généralement pour faire une mise à jour manuelle du thème :

en: Method 1:
fr_FR: Méthode 1 :

en: You may simply drag-and-drop using your favorite FTP client the latest version of the theme (unzipped "u-design" folder) over the existing ones in your web server. This will overwrite the current theme files with the new ones. That way if you have uploaded any additional files to the theme's folder, they will not be deleted.
fr_FR: En utilisant votre « Client FTP » (ex : Filezilla), vous pouvez simplement glisser-déplacer la dernière version du thème (le dossier décompressé « uDesign ») en écrasant les fichiers déjà existants sur votre serveur web. Ceci remplacera les anciens fichiers du thème par les nouveaux. De cette façon si vous avez téléchargé d'autres fichiers additionnels dans le dossier du thème, ils ne seront pas supprimés.

en: Method 2:
fr_FR: Méthode 2 :

en: Go to %s section, activate another theme temporarily which will de-activate the "U-Design" theme automatically. At this point go ahead and delete the "U-Design" theme (don't worry, you will not lose any of your themes' options since those are saved in the database). Then upload, install and activate the latest version of the "U-Design" theme as if doing it for the first time.
fr_FR: Allez à la section %s et activez temporairement un autre thème. Il désactivera automatiquement le thème « uDesign ». Supprimez le contenu du dossier du thème « uDesign » de votre serveur (ne vous inquiétez pas, vous ne perdrez pas vos options puisque ceux-ci sont enregistrés dans la base de données). Ensuite, téléchargez, installez et activez la dernière version d'uDesign comme vous l'avez fait lors de la première installation.

en: Appearance &rarr; Themes
fr_FR: Apparence  &rarr; Thèmes

en: If you have any caching plugins active or server side caching or %s don't forget to clear the cache.
fr_FR: Si vous utilisez quelconques plugins de mise en cache ou %s, n'oubliez pas de les vider.

en: What is CDN?
fr_FR: CDN, qu'est-ce que c'est ?

en: Now, %1$sif you have modified any core theme files in the past%2$s (those could be CSS, PHP, JS or ther files) but you haven't been keeping track of your changes then you can use some 'diff' tools to locate exactly what was modified and thus be able to re-apply those changes after the update. For your reference, it's always better to use a "child" theme for customizations that way your changes will be safe with future updates of the "parent" theme, we offer a "child" theme for U-Design %3$sHERE%4$s.
fr_FR: Maintenant,%1$s si dans le passé %2$s, vous avez modifié des fichiers du thème de base (CSS, PHP, JS ou autres fichiers) et que vous n'avez pas gardé de trace de vos modifications, vous pouvez utiliser des outils de comparaison afin de localiser exactement ce qui a été modifié et ainsi être en mesure d'appliquer de nouveau ces modifications après la mise à jour. Pour votre information, il est toujours préférable d'utiliser un thème «enfant» pour toutes vos personnalisations. De cette façon vos modifications seront en sécurité suite aux mises à jour futures du thème « Parent ». Nous vous proposons %3$sICI%4$s un thème « Enfant » pour « uDesign ».

en: For a full list of affected files in the latest release please refer to the theme's "Changelog".
fr_FR: Pour une liste complète des fichiers affectés de la dernière version, veuillez vous référer au « Changelog » du thème.

en: Should you have any questions regarding theme updates feel free to post in the %1$ssupport forum%2$s.
fr_FR: Si vous rencontrez des problème quant à la mise à jour du thème, n'hésitez pas à poster votre question dans le %1$s forum%2$s.

en: How do I update the theme!
fr_FR: Comment mettre à jour le thème !

en: U-Design Theme Updates
fr_FR: Options de mise à jour du thème « uDesign »

en: 1 Update
fr_FR: 1 Mettre à jour

en: There is a new version of the U-Design theme available.
fr_FR: Une nouvelle version du thème "U-Design" est disponible.

en: You have version %s installed. Update to version %s.
fr_FR: Vous avez la version %s installée. Mettre à jour vers la version %s.

en: For update options please refer to %s.
fr_FR: Pour les options de mise à jour, veuillez vous reporter à %s.

en: To find out what's new in the latest release please refer to the section below.
fr_FR: Veuillez vous reporter à la section ci-dessous pour connaître les nouveautés de la dernière version.

en: Changelog
fr_FR: Journal des modifications

en: Install Required Plugins
fr_FR: Installez les extensions requises

en: Install Plugins
fr_FR: Installez des plugins

en: Installing Plugin: %s
fr_FR: Installation du plugin : %s

en: Updating Plugin: %s
fr_FR: Mise à jour du plugin : %s

en: Something went wrong with the plugin API.
fr_FR: Quelque chose n’a pas fonctionné avec l’API du plugin.

en: Return to Required Plugins Installer
fr_FR: Retour à l’installation des plugins requis

en: Return to the Dashboard
fr_FR: Retour au Tableau de bord

en: Plugin activated successfully.
fr_FR: Extension (plugin) activée avec succès.

en: The following plugin was activated successfully:
fr_FR: Le plugin suivant a été activé avec succès :

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
fr_FR: Aucune mesure n'a été prise. L’extension %1$s était déjà active.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
fr_FR: L'extension n’est pas activée. Une version plus récente de %s est nécessaire pour ce thème. Veuillez mettre à jour l'extension.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
fr_FR: Tous les plugins sont installés et activés avec succès. %1$s

en: Dismiss this notice
fr_FR: Ignorez cette remarque

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
fr_FR: Il y a une ou plusieurs extensions (plugins) requises ou recommandées à installer, à mettre à jour ou à activer.

en: Please contact the administrator of this site for help.
fr_FR: Veuillez contacter l’administrateur du site pour obtenir de l’aide.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
fr_FR: Ce plugin a besoin d'être mis à jour pour être compatible avec votre thème.

en: Update Required
fr_FR: Mise à jour requise

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
fr_FR: Le pack d’extension distant ne contient pas de dossier avec l’identifiant désiré et le renommage ne fonctionne pas.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
fr_FR: Veuillez contacter le fournisseur de l’extension et demandez-lui de conditionner son extension selon les lignes directrices de WordPress.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
fr_FR: Le pack d’extension distant se compose de plusieurs fichiers mais ils ne sont pas assemblés dans un dossier.

en: TGMPA v%s
fr_FR: RGPD v%s

en: Required
fr_FR: Requis

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: WordPress Repository
fr_FR: Référence « WordPress »

en: External Source
fr_FR: Source externe

en: Pre-Packaged
fr_FR: Pré empaquetté

en: Not Installed
fr_FR: Non installé

en: Installed But Not Activated
fr_FR: Installé mais pas activé

en: Active
fr_FR: Actif

en: Required Update not Available
fr_FR: Mise à jour requise non disponible

en: Requires Update
fr_FR: Nécessite une mise à jour

en: Update recommended
fr_FR: Mise à jour recommandée

en: unknown
fr_FR: Inconnu

en: Installed version:
fr_FR: Version installée :

en: Minimum required version:
fr_FR: Version minimum requise :

en: Available version:
fr_FR: Version disponible :

en: No plugins to install, update or activate.
fr_FR: Aucun plugin à installer, à mettre à jour ou à activer.

en: Plugin
fr_FR: Extension (plugin)

en: Status
fr_FR: Statut

en: Install %2$s
fr_FR: Installation %2$s

en: Update %2$s
fr_FR: Mise à jour %2$s

en: Activate %2$s
fr_FR: Activation %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
fr_FR: Message de mise à jour de l’auteur de l’extension :

en: Install
fr_FR: Installez

en: Activate
fr_FR: Activation

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n’a été sélectionnée pour être installée. Aucune mesure n'a été prise.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n’a été sélectionnée pour être mise à jour. Aucune mesure n'a été prise.

en: No plugins are available to be installed at this time.
fr_FR: Aucune extension n'est disponible pour être installée pour le moment.

en: No plugins are available to be updated at this time.
fr_FR: Aucune extension n'est disponible pour être mise à jour pour le moment.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
fr_FR: Aucune extension n’a été sélectionnée pour être activée. Aucune mesure n'a été prise.

en: No plugins are available to be activated at this time.
fr_FR: Aucune extension n'est disponible pour être activée pour le moment.

en: Plugin activation failed.
fr_FR: Échec de l'activation de l'extension (plugin).

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation du plugin  %1$s (%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
fr_FR: Une erreur est survenue lors de l'installation %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: The installation of %1$s failed.
fr_FR: L’installation de %1$s a échoué.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d’installation et d’activation commence... Ce processus peut prendre un certain temps sur certains serveurs, soyez patients !

en: %1$s installed and activated successfully.
fr_FR: %1$s installé et activé avec succès.

en: All installations and activations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations et activations ont été achevées.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation et activation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
fr_FR: Le processus d’installation et d’activation commence… Ce processus peut prendre un certain temps sur certains serveurs, soyez patients !

en: %1$s installed successfully.
fr_FR: %1$s installé avec succès !

en: All installations have been completed.
fr_FR: Toutes les installations ont été achevées.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
fr_FR: Installation du plugin %1$s (%2$d/%3$d)

en: Related Plugins
fr_FR: Plugins associés

en: All plugins installed and activated successfully. %s
fr_FR: Tous les plugins installés et activés avec succès. %s

en: By %1$s on %2$s
fr_FR: Par %1$s le %2$s

en: %1$s On %2$s
fr_FR: %1$s sur %2$s

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Tags:
fr_FR: Étiquettes (mots-clés) :

en: Title Position
fr_FR: Position du Titre

en: Overwrite the global title position (applies to this page only)
fr_FR: Écrase la position de l'entièreté du titre (s'applique seulement à cette page)

en: Use the default position
fr_FR: Position par défaut

en: Title Position 1 (before the main content)
fr_FR: Position de titre n°1 (avant le contenu principal)

en: Title Position 2 (inside the main content)
fr_FR: Position de titre n°2 (à l'intérieur du contenu principal)

en: Remove Title (SEO-friendly)
fr_FR: Ne pas afficher les titres (SEO-Compatible)

en: Title
fr_FR: Titre

en: Page Layout
fr_FR: Mise en page

en: Header
fr_FR: Entête

en: Disable Breadcrumbs - %1$sThis option will disable/hide the breadcrumbs on this page only%2$s
fr_FR: Désactivez le fil d’Ariane - %1$sCette option permet de désactiver ou de masquer le fil d’Ariane uniquement sur cette page%2$s

en: Move Breadcrumbs to title area - %1$sThis only applies for "Title Position 1" %2$s
fr_FR: Déplacez le fil d’Ariane vers la zone du titre - %1$sS’applique uniquement pour la position du titre n°1 %2$s

en: Page Layout Options
fr_FR: Options de mise en page

en: Select the sections above you would like to remove from this page
fr_FR: Sélectionnez ce que vous souhaitez supprimer de cette page

en: No Header - %1$s Remove all top area items (main menu, logo, secondary menu bar, etc.)%2$s
fr_FR: Aucun en-tête - %1$s Supprime tous les éléments de la zone supérieure (menu principal, logo, barre de menu secondaire, etc.). %2$s

en: No Container - %1$s Remove main content's inner wrapping divs%2$s
fr_FR: Aucun conteneur - %1$s Retirer l'enveloppe du contenu intérieur principal%2$s

en: No Bottom area
fr_FR: Aucun bas de page (Bottom)

en: No Footer
fr_FR: Aucun pied de page

en: Enable this option to override the global page/sidebar width.
fr_FR: Activez cette option pour remplacer la largeur de la page/barre latérale globale.

en: Maximum Width (Fluid Layout)
fr_FR: Largeur maximale (mise en page fluide)

en: Set the page width to the maximum possible browser or device width. (Fluid Layout)
fr_FR: Mettre la largeur de la page au maximum des possibilités du navigateur ou de la largeur du dispositif (mise en page fluide).

en: %1$sMaximum Width (Fluid page):%2$s
fr_FR: %1$sLargeur maximum (page fluide) : %2$s

en: Set the width (px)
fr_FR: Définir la largeur (px)

en: %1$sCustom Page Width:%2$s
fr_FR: %1$sLargeur de page personnalisée : %2$s

en: Set the width (%) (default is: 33)
fr_FR: Définir la largeur (%) (La valeur par défaut est 33)

en: %1$sSidebar Width:%2$s
fr_FR: %1$sLargeur de la barre latérale : %2$s

en: Header Image
fr_FR: Image d’en-tête

en: Upload an image.
fr_FR: Télécharger une image

en: Add Image
fr_FR: Ajouter une image

en: Top Area Over Header Image
fr_FR: Image d’en-tête de la zone supérieure (Top Area)

en: Position the top area over the header image
fr_FR: Affichez l’image en intégrant la zone supérieure ; l’image s’affichera également derrière le menu principal.

en: %1$sTop Area Over Header Image:%2$s
fr_FR: %1$sImage d’en-tête de la zone supérieure (Top Area)- (l’image est placée par défaut en dessous de la zone supérieure) : %2$s

en: Top Area Background Color
fr_FR: Couleur de l’arrière-plan de la zone supérieure (Top Area)

en: Pick a color for the top area background which will go over the image,
fr_FR: Choisissez la couleur de la zone supérieure (Top Area) qui pourrait éventuellement venir superposer l’image - Sélectionnez « Valeur par défaut » (transparence) afin de ne pas superposer de couleur,

en: Choose a Slider
fr_FR: Choix du « Slider »

en: Select one of the available sliders to be displayed near the top of this page
fr_FR: (Sélectionnez le diaporama à utiliser sur cette page)

en: Something went wrong. Please refresh the page and try again!
fr_FR: Quelque chose n’a pas fonctionné avec l’API du plugin.

en: Please define default parameters in the form of an array.
fr_FR: Veuillez définir les paramètres par défaut sous la forme d'un tableau.

en: Please define an SVG icon filename.
fr_FR: Veuillez définir un nom de fichier d'icônes SVG.

en: Welcome
fr_FR: Binvenue

en: Child
fr_FR: Enfant

en: License
fr_FR: Licence

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Ready
fr_FR: Prêt

en: The welcome step has been displayed
fr_FR: L'étape de bienvenue a été réalisée

en: The license activation step has been displayed
fr_FR: L'étape d'activation de la licence a été réalisée

en: The child theme installation step has been displayed
fr_FR: L'étape d'installation du thème enfant a été réalisée

en: The plugin installation step has been displayed
fr_FR: L'étape d'installation du plugin est réalisée

en: Select Demo
fr_FR: Sélectionnez la Démo

en: The content import step has been displayed
fr_FR: L'étape d'importation du contenu a été réalisée

en: The final step has been displayed
fr_FR: La dernière étape a été réalisée

en: The existing child theme was activated
fr_FR: Le thème enfant existant a été activé

en: The newly generated child theme was activated
fr_FR: Le thème enfant nouvellement généré a été activé

en: Yikes! The theme activation failed. Please try again or contact support.
fr_FR: Grrrr ! L'activation du thème a échoué. Veuillez réessayer ou contacter le support.

en: Please add your license key before attempting to activate one.
fr_FR: Veuillez ajouter votre clé de licence avant de tenter d’en activer une.

en: The license activation was performed with the following results
fr_FR: L'activation de la licence a été effectuée avec les résultats suivants

en: An error occurred, please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue, veuillez réessayer.

en: Your license key expired on %s.
fr_FR: Votre clé de licence a expiré le %s.

en: Your license key has been disabled.
fr_FR: Votre clé de licence a été désactivée.

en: This appears to be an invalid license key. Please try again or contact support.
fr_FR: Il semble que votre clé de licence soit non valide. Veuillez réessayer ou contacter le support.

en: Your license is not active for this URL.
fr_FR: Votre licence n'est pas active pour cette URL.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
fr_FR: Il semble que ce soit une clé de licence non valide pour %s.

en: Your license key has reached its activation limit.
fr_FR: Votre clé de licence a atteint sa limite d'activation.

en: The child theme functions.php content was generated
fr_FR: Le fichier "functions.php" du thème enfant a été généré

en: The child theme style.css content was generated
fr_FR: Le contenu du CSS du thème enfant thème a été généré.

en: The child theme screenshot was copied to the child theme, with the following result
fr_FR: La capture d'écran du thème enfant a été copiée dans le thème enfant, avec le résultat suivant

en: The child theme screenshot was not generated, because of these results
fr_FR: La capture d'écran du thème enfant n'a pas été générée à cause de ces résultats

en: Activating
fr_FR: Activation

en: Updating
fr_FR: Mise à jour

en: Installing
fr_FR: L'instalation

en: A plugin with the following data will be processed
fr_FR: le plugin avec les données suivantes sera traité

en: A plugin with the following data was processed
fr_FR: Le plugin avec les données suivantes a été traité

en: Success
fr_FR: Réussi

en: The content importer AJAX call failed to start, because of incorrect data
fr_FR: Le plugin avec les données suivantes a été traité

en: Invalid content!
fr_FR: Contenu invalide !

en: The content import AJAX call will be executed with this import data
fr_FR: Le contenu de l'importation AJAX sera exécuté avec ces données d'importation

en: The content import AJAX call failed with this passed data
fr_FR: Le contenu de l'importation AJAX à échoué avec ces données transmises

en: Error
fr_FR: Erreur

en: The content importer AJAX call for retrieving total content import items failed to start, because of incorrect data.
fr_FR: Le contenu d'importation AJAX pour extraire le nombre total des éléments n'a pas pu démarrer en raison de données incorrectes.

en: Invalid data!
fr_FR: Données invalides !

en: Demo content data.
fr_FR: Données du contenu de démonstration.

en: Pending
fr_FR: En attendant

en: Sample widgets data.
fr_FR: Exemple de données des widgets.

en: Sample Revolution sliders data.
fr_FR: Exemple de données du plugin "Slide Revolution".

en: Sample theme options data.
fr_FR: Exemple de données d'options du thème.

en: Redux Options
fr_FR: Options Redux

en: Redux framework options.
fr_FR: Options du framework Redux.

en: After import setup
fr_FR: Après la configuration de l'importation.

en: After import setup.
fr_FR: Après la configuration de l'importation.

en: The revolution slider import was executed
fr_FR: L'importation de "Slide Revolution" a été exécutée

en: The home page was set
fr_FR: La page d'accueil a été définie

en: The blog page was set
fr_FR: La page du blog a été définie

en: The Hello world post status was set to draft
fr_FR: Le statut de l'article "Hello World" a été défini sur Draft.

en: This predefined demo import does not have the name parameter: import_file_name
fr_FR: Cette démonstration n'a pas de nom de fichier d'importation

en: Import Demo Wizard
fr_FR: Assistant de démonstration d'importation

en: Return to the dashboard
fr_FR: Retour au tableau de bord

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Start
fr_FR: Départ

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Import
fr_FR: Importation

en: Later
fr_FR: Plus tard

en: Activate %s
fr_FR: Activation %s

en: %s is Activated
fr_FR: %s est activé

en: Enter your license key to enable remote updates and theme support.
fr_FR: Entrez votre clé de licence pour demander la prise en charge de la mise à jour.

en: License key
fr_FR: Clé de licence

en: The theme is already registered, so you can go to the next step!
fr_FR: Le thème est déjà enregistré, vous pouvez donc passer à l'étape suivante !

en: Your theme is activated! Remote updates and theme support are enabled.
fr_FR: Votre thème est activé !

en: Need help?
fr_FR: Besoin d'aide ?

en: Welcome to %s
fr_FR: Bienvenue à %s

en: Hi. Welcome back
fr_FR: Salut ! heureux de votre retour

en: This wizard will set up your theme, install plugins, and import content. It is optional & should take only a few minutes.
fr_FR: Cet assistant va configurer votre thème, installer les plugins et importer votre contenu. C'est facultatif et ca ne devrait prendre que quelques minutes.

en: You may have already run this theme setup wizard. If you would like to proceed anyway, click on the "Start" button below.
fr_FR: Vous avez peut-être déjà exécuté cet assistant de configuration de thème. Si vous souhaitez quand même continuer, cliquez sur le bouton "Démarrer" ci-dessous.

en: Install Child Theme
fr_FR: Installer le thème de l'enfant

en: You're good to go!
fr_FR: Vous êtes prêt à commencer

en: Let's build & activate a child theme so you may easily make theme changes.
fr_FR: Construisons et activons un thème enfant pour que vous puissiez facilement garder vos modificatons.

en: Your child theme has already been installed and is now activated, if it wasn't already.
fr_FR: S'il ne l'était pas déjà, votre thème enfant est déjà installé et est maintenant activé.

en: Learn about child themes
fr_FR: En savoir plus sur les thèmes enfants

en: Awesome. Your child theme has already been installed and is now activated.
fr_FR: Super ! Votre thème enfant est déjà installé et est maintenant activé.

en: Awesome. Your child theme has been created and is now activated.
fr_FR: Génial ! Votre thème enfant a été créé et est maintenant activé.

en: You're up to speed!
fr_FR: Vous êtes prévenu !

en: Let's install some essential WordPress plugins to get your site up to speed.
fr_FR: Nous allons installer quelques plugins WordPress essentiels pour que votre site soit opérationnel.

en: The required WordPress plugins are all installed and up to date. Press "Next" to continue the setup wizard.
fr_FR: Les plugins WordPress requis sont tous installés et à jour. Appuyez sur "Suivant" pour continuer l'assistant d'installation.

en: Advanced
fr_FR: Avancées

en: Import Content
fr_FR: Importer du contenu

en: Let's import content to your website, to help you get familiar with the theme.
fr_FR: Importons le contenu sur votre site Web pour vous aider à vous familiariser avec le thème.

en: All done. Have fun!
fr_FR: C'est terminé… Vous pouvez maintenant vous amuser !

en: Your theme has been all set up. Enjoy your new theme by %s.
fr_FR: Votre thème a été configuré. Profitez maintenant de votre nouveau thème de %s.

en: View your website
fr_FR: Voir votre site web

en: Explore WordPress
fr_FR: Explorez WordPress

en: Get Theme Support
fr_FR: Obtenir un support du thème

en: Start Customizing
fr_FR: Commencer à personnaliser

en: You are about the import the U-Design theme's "Business Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Démo Business" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "UStore Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "UStore Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "Healthcoach Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Healthcoach Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "Photography Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo  "Photographie Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "Shop (TeaTime) Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Shop (TeaTime) Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "Music Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Music Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "Wedding Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Wedding Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "UBuild Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Ubuild Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "UFit Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Ufit Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "Yoga Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Yoga Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "USpa Demo"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "USpa Demo" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: You are about the import the U-Design theme's "Main Demo 2017"! Would you like to continue?
fr_FR: Vous allez importer le thème de démo "Main Demo 2017" du thème u-Design ! Voulez-vous continuer ?

en: Missing URL for downloading a file!
fr_FR: URL manquante pour télécharger le fichier !

en: An error occurred while fetching file from: %1$s%2$s%3$s!%4$sReason: %5$s - %6$s.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'extraction du fichier à partir de : %1$s - %2$s - %3$s ! %4$s Reason :%5$s - %6$s.

en: Welcome to U-Design
fr_FR: Bienvenue chez U-Design

en: Would you like some help setting up your site with the U-Design theme?
fr_FR: Souhaitez-vous de l'aide pour configurer votre site avec le thème U-Design ?

en: Start Setup Wizard
fr_FR: Démarrer l'assistant d'installation

en: Content Items (Posts, Pages, Custom Post Types, Revisions)
fr_FR: Éléments de contenu (articles, pages, types d'articles personnalisés, révisions)

en: Excerpts
fr_FR: Extraits

en: Attachments
fr_FR: Pièces jointes

en: Links
fr_FR: Liens

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: The customizer import has finished successfully
fr_FR: L'importation personnalisée est terminée

en: Error: The customizer import file is missing! File path: %s
fr_FR: Erreur : le fichier d'importation personnalisée est manquant ! Emplacement du fichier : %s

en: Error: The customizer import file does not have any content in it. Please make sure to use the correct customizer import file.
fr_FR: Erreur : le fichier d'importation personnalisé ne contient aucun contenu. Assurez-vous d'utiliser le fichier approprié.

en: Error: The customizer import file is not in a correct format. Please make sure to use the correct customizer import file.
fr_FR: Erreur : le fichier d'importation personnalisé n'est pas au bon format. Assurez-vous d'utiliser le fichier d'importation personnalisé approprié.

en: Error: The customizer import file is not suitable for current theme. You can only import customizer settings for the same theme or a child theme.
fr_FR: Erreur : le fichier d'importation personnalisé ne convient pas au thème actuel. Vous pouvez uniquement importer ces fichiers pour le même thème ou un thème enfant.

en: The file was not able to save to disk, while trying to download it
fr_FR: En essayant de le télécharger, le fichier n'a pas pu être sauvegardé sur votre disque

en: The Redux Framework data was imported
fr_FR: Les données du framework Redux ont été importées

en: Error: Widget import file could not be found.
fr_FR: Erreur : fichier d'importation du widget introuvable.

en: Error: Widget import file does not have any content in it.
fr_FR: Erreur : le fichier d'importation du widget ne contient aucun contenu.

en: Error: Widget import data could not be read. Please try a different file.
fr_FR: Erreur : les données d'importation du widget n'ont pas pu être lues. Essayez un autre fichier s'il vous plaît.

en: Sidebar does not exist in theme (moving widget to Inactive)
fr_FR: La barre latérale n'existe pas dans le thème (le widget ne fonctionnera pas)

en: Site does not support widget
fr_FR: Le site ne supporte pas le widget

en: Widget already exists
fr_FR: Le widget existe déjà

en: Imported
fr_FR: Importer

en: Imported to Inactive
fr_FR: inactivation de l'importation

en: No Title
fr_FR: Pas de titre

en: No results for widget import!
fr_FR: Aucun résultat pour l'importation de widgets !

en: The XMLReader class is missing! Please install the XMLReader PHP extension on your server
fr_FR: La classe "XMLReader" est manquante ! Veuillez installer l'extension "XMLReader PHP" sur votre serveur.

en: Could not open the XML file for parsing!
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier XML pour l'analyse !

en: Content import start error:
fr_FR: Erreur du démarrage de l'importation du contenu :

en: This WXR file (version %s) is newer than the importer (version %s) and may not be supported. Please consider updating.
fr_FR: Ce fichier WXR (version %s) est plus récent que l’importation (version%s) et ne peut pas être pris en charge. Envisagez de mettre à jour s'il vous plaît.

en: New AJAX call!
fr_FR: Nouvel appel AJAX !

en: Could not open the file for parsing
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier pour l'analyse

en: The file does not exist, please try again.
fr_FR: Le fichier n'existe pas, veuillez réessayer.

en: Invalid author mapping
fr_FR: Plan de l'auteur non valide

en: Cannot import auto-draft posts
fr_FR: Impossible d'importer des publications "auto-draft"

en: Failed to import "%s": Invalid post type %s
fr_FR: Échec de l'importation de "%s" : type d'article non valide %s

en: %s "%s" already exists.
fr_FR: %s "%s" existe déjà.

en: Skipping attachment "%s", fetching attachments disabled
fr_FR: Ignorer la pièce jointe "%s", récupération des pièces jointes désactivée

en: Failed to import "%s" (%s)
fr_FR: Échec de l'importation de "%s" (%s)

en: Imported "%s" (%s)
fr_FR: "%s" (%s) importé

en: Post %d remapped to %d
fr_FR: L'article %d correspond à %d

en: Failed to import term: %s - %s
fr_FR: Échec des conditions de l'importation de : %s -%s

en: Invalid file type
fr_FR: Type de fichier invalide

en: Failed to import user "%s"
fr_FR: Échec de l'importation de l'utilisateur "%s"

en: Imported user "%s"
fr_FR: Utilisateur importé "%s"

en: User %d remapped to %d
fr_FR: L'utilisateur %d correspond à %d

en: Failed to import %s %s
fr_FR: Échec de l'importation de %s %s

en: Term %d remapped to %d
fr_FR: Le terme %d remappé sur %d

en: Failed to add metakey: %s, metavalue: %s to term_id: %d
fr_FR: Échec de l'ajout du métakey : %s, métavaleur : %s de l'ID : %d

en: Meta for term_id %d : %s => %s ; successfully added!
fr_FR: Meta pour l'ID %d : %s =>%s ; ajouté avec succès !

en: Remote server returned %1$d %2$s for %3$s
fr_FR: Le serveur a renvoyé %1$d %2$s pour %3$s

en: Zero size file downloaded
fr_FR: Fichier de taille zéro téléchargé

en: Remote file is too large, limit is %s
fr_FR: Le fichier distant est trop volumineux, la limite est %s

en: Running post-processing for post %d
fr_FR: Exécution du processus pour l'article %d

en: Could not find the post parent for "%s" (post #%d)
fr_FR: Impossible de trouver l'article parent pour "%s" (post #%d)

en: Post %d was imported with parent %d, but could not be found
fr_FR: L'article %d a été importé avec le parent %d mais est introuvable.

en: Could not find the author for "%s" (post #%d)
fr_FR: Impossible de trouver l'auteur pour "%s" (article #%d)

en: Post %d was imported with author "%s", but could not be found
fr_FR: L'article %d a été importé avec l'auteur "%s" mais est introuvable.

en: Post %d was marked for post-processing, but none was required.
fr_FR: L'article %d a été validé pour la préparation du traitement mais aucun n’était requis.

en: Could not update "%s" (post #%d) with mapped data
fr_FR: Impossible de mettre à jour "%s" (article # #%d) avec les données nécessaires

en: Could not find the menu object for "%s" (post #%d)
fr_FR: Impossible de trouver le menu pour "%s" (article #%d)

en: Post %d was imported with object "%d" of type "%s", but could not be found
fr_FR: L'article %d a été importée avec l'objet "%d" de type "%s" mais est introuvable.

en: Could not find the comment parent for comment #%d
fr_FR: Impossible de trouver le commentaire parent pour #%d

en: Comment %d was imported with parent %d, but could not be found
fr_FR: Le commentaire %d a été importé avec le parent %d mais est introuvable.

en: Could not find the author for comment #%d
fr_FR: Impossible de trouver l'auteur pour le commentaire #%d

en: Comment %d was imported with author %d, but could not be found
fr_FR: Le commentaire %d a été importé avec l'auteur %d mais est introuvable.

en: Could not update comment #%d with mapped data
fr_FR: Impossible de mettre à jour le commentaire #%d avec les données nécessaires

en: Faulty term_id provided in terms-to-be-remapped array %s
fr_FR: ID défectueux fourni dans le tableau des conditions à modifier %s

en: No taxonomy provided in terms-to-be-remapped array for term #%d
fr_FR: Aucune taxonomie fournie dans le tableau des conditions nécessaires pour #%d

en: No parent_slug identified in remapping-array for term: %d
fr_FR: Aucun parent_slug identifié dans le tableau de remappage pour le terme : %d

en: The term(%d)"s parent_slug (%s) is not found in the remapping-array.
fr_FR: Le terme (%d)"s parent_slug (%s) est introuvable dans le tableau de remappage.

en: No data returned by get_term_by for term_id #%d
fr_FR: Aucune donnée renvoyée par le terme obtenu par l'ID #%d

en: Could not update "%s" (term #%d) with mapped data
fr_FR: Impossible de mettre à jour "%s" (terme #%d) avec les données nécessaires

en: Term %d was successfully updated with parent %d
fr_FR: %d a été mis à jour avec succès avec le parent %d

en: Starting remapping of featured images
fr_FR: Commencer le remappage des images en vedette.

en: Remapping featured image ID %d to new ID %d for post ID %d
fr_FR: Correspondance de l'ID de l'image sélectionnée %d vers le nouvel ID %d pour l'ID de l'article %d

en: Content Block
fr_FR: Bloc de contenu "Content Block"

en: U-Design theme element
fr_FR: Thème « uDesign »

en: Text
fr_FR: Texte

en: <p>I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>
fr_FR: <p>Je suis un bloc de texte de substitution. Cliquez sur le bouton "Modifier" pour y ajouter votre propre contenu - Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.</p>

en: Background Image
fr_FR: Images d’arrière-plan

en: Select image from media library.
fr_FR: Sélectionnez une image depuis la bibliothèque "Médias".

en: Background Options
fr_FR: Options de l'arrière plan

en: Fixed Background
fr_FR: Arrière-plan fixe

en: Sets whether the background image is fixed or scrolls with the rest of the page
fr_FR: Renseigne si l'image d'arrière-plan est fixe ou si elle défile avec le reste de la page

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Background Position
fr_FR: Position de l'arrière-plan

en: Select the background image position property. For more info on the CSS "background-position" property visit %1$sthis page%2$s.
fr_FR: Sélectionnez la propriété de position de l'image d'arrière-plan. Pour plus d'informations sur les propriété CSS "background-position", visitez %1$scette page%2$s.

en: Background Repeat
fr_FR: Répétition de l'arrière-plan

en: no-repeat
fr_FR: Ne pas répéter

en: repeat
fr_FR: Répéter

en: repeat-x
fr_FR: Répétition-x

en: repeat-y
fr_FR: Répétition-y

en: inherit
fr_FR: Héritage

en: Select the background image repeat property. For more info on the CSS "background-repeat" property visit %1$sthis page%2$s.
fr_FR: Sélectionnez la propriété de répétition de l'image d'arrière-plan. Pour plus d'informations sur les propriétés CSS "background-repeat", visitez %1$scette page%2$s.

en: Background Size
fr_FR: Taille de l’arrière-plan

en: auto
fr_FR: automatique

en: cover
fr_FR: Couverture (cover)

en: contain
fr_FR: Contenu

en: Select the background image size.
fr_FR: Sélectionnez la taille de l'image d'arrière-plan.

en: Choose background color.
fr_FR: Couleur appliquée à l'arrière-plan.

en: Background Stretch
fr_FR: Elasticité de l'arrière-plan

en: Extend the background to maximum width (the width of the browser window).
fr_FR: Étendez l'arrière plan à la largeur maximale (largeur de la fenêtre du navigateur).

en: Choose text color.
fr_FR: Couleur du texte

en: Content padding
fr_FR: Remplissage du contenu (padding)

en: Use the above textfield to specify the content padding. For more info on the CSS "padding" property visit %1$sthis page%2$s.
fr_FR: Utilisez le champ de texte ci-dessus pour spécifier le remplissage du contenu (padding). Pour plus d'informations sur les propriétés CSS (padding), consultez %1$scette page%2$s.

en: Custom Class
fr_FR: Classe personnalisée

en: Use this option to pass a unique CSS class which you may use to style this particular instance of the content block in the front end with custom CSS.
fr_FR: Utilisez cette option pour utiliser une classe CSS pour cette instance particulière du "Content Bloc".

en: Author Image
fr_FR: Photo de l'auteur

en: Quote
fr_FR: Citation "Quote"

en: Quote Type
fr_FR: Type de citation

en: Blockquote
fr_FR: Citation "Blockquote"

en: Pullquote
fr_FR: Citation "Pullquote"

en: Quote with Author
fr_FR: Citation de l'auteur

en: Select the quote type.
fr_FR: Sélectionnez le type de citation.

en: Quote Symbol
fr_FR: Symbole de la citation

en: Symbol 1
fr_FR: Symbole 1

en: Symbol 2
fr_FR: Symbole 2

en: Select the quote symbol.
fr_FR: Sélectionnez le symbole de la citation.

en: Quote Style
fr_FR: Style de citation

en: Select the quote symbol style.
fr_FR: Sélectionnez le style du symbole de citation.

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: Select the pullquote alignment.
fr_FR: Sélectionnez l'alignement de la citation

en: Quote Title
fr_FR: Titre de la citation

en: Enter quote title (optional). It will be positioned above the quote text.
fr_FR: Entrez un titre (facultatif). Il sera positionné au-dessus du texte de la citation.

en: Image Location
fr_FR: Emplacement de l’image

en: Top Left
fr_FR: Supérieur gauche

en: Bottom Left
fr_FR: Inférieur gauche

en: Image Shape
fr_FR: Forme de l'image

en: Square
fr_FR: Carré

en: Round
fr_FR: Rond

en: Image Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure de l'image

en: Author Name
fr_FR: Nom de l'auteur

en: Enter author name (optional).
fr_FR: Entrez le nom de l’auteur (facultatif).

en: Author Name Color
fr_FR: Couleur du nom de l'auteur

en: Author Title
fr_FR: Titre de l'auteur

en: Enter author title (optional).
fr_FR: Entrez le titre de l'auteur (facultatif).

en: Author Title Color
fr_FR: Couleur du titre de l'auteur

en: Latest Posts
fr_FR: Derniers articles

en: Read more
fr_FR: En savoir plus

en: Recent Posts
fr_FR: Articles récents

en: Latest from the Blog
fr_FR: Derniers commentaires du Blog

en: Enter categories
fr_FR: Entrez les catégories

en: Use the above field to select categoy or multiple categories to pull posts from. If left blank all categories will be considered.
fr_FR: Utilisez le champ ci-dessus pour sélectionner la ou les catégories pour trier les messages. Si champ vide, toutes les catégories seront prisent en compte.

en: Number of posts to show
fr_FR: Nombre d'articles à afficher :

en: at most 15
fr_FR: (maximum 15)

en: Number of posts to skip
fr_FR: Nombre d'articles à passer :

en: offset from latest
fr_FR: Décalage par rapport aux dernières

en: Number of words to show
fr_FR: Nombre de mots à afficher :

en: If lesser value, "Excerpt Length" defined in the theme's Blog Section page can overwrite this.
fr_FR: Si la valeur moindre, longueur « extrait » définie dans la page Blog le thème de Section peut remplacer cela.

en: Show date & author info
fr_FR: Affichez la date et les informations sur l’auteur.

en: Show "more" link
fr_FR: Affichez le lien « En savoir plus ».

en: "more" link text
fr_FR: texte du lien « En savoir plus »

en: Show thumbnails
fr_FR: Affichez les miniatures

en: Remove thumbnail frame
fr_FR: Suppression de l'encadrement de la miniature

en: Show thumbnail frame shadow
fr_FR: Affichez l'ombre de l'encadrement de la miniature

en: Use default image (when no image found)
fr_FR: Utiliser l'image par défaut (quand aucune image n’est trouvée)

en: Thumbnail width
fr_FR: Largeur de la miniature

en: Width in pixels
fr_FR: Largeur (en pixels)

en: Thumbnail height
fr_FR: Hauteur de la vignette

en: Height in pixels
fr_FR: Hauteur (en pixels)

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Tag:
fr_FR: Étiquette (Mot-clé) :

en: 404 - Page not Found
fr_FR: Page introuvable (Erreur 404)

en: Preview item is not available!
fr_FR: Affichage non disponible !

en: Preview image not available!
fr_FR: Aperçu de l'image non disponible !

en: Default Image
fr_FR: Image par défaut

en: Play
fr_FR: Lire

en: uDesign: Select an Icon Font
fr_FR: uDesign : sélectionnez une police d'icônes

en: Add Icon
fr_FR: Insérer une icône

en: Choose an Icon Font:
fr_FR: Choisissez une police d'icônes « Icon Font » :

en: Select an Icon
fr_FR: Sélectionner une icône

en: Font Awesome Icons:
fr_FR: Police d'icônes « Awesome » :

en: Fontello Icons:
fr_FR: Icones « Fontello » :

en: Total Icons: %1$s  (Font Awesome) + %2$s  (Fontello)
fr_FR: Total des icônes : %1$s (Police Awesome) + %2$s (Fontello)

en: Icon Font Color:
fr_FR: Couleur « Icon Font » :

en: Inherit default color or:
fr_FR: Hériter de la couleur par défaut ou :

en: Icon Font Size:
fr_FR: Taille de l’icône :

en: "1 em" is the default (inherit) text size, hence it will not be included in the code/shortcode.
fr_FR: « 1 em » est la valeur par défaut héritée de la taille du texte ; par conséquent, elle ne sera pas inclue dans le code/shortcode.

en: Other Options:
fr_FR: Autres options :

en: Animated Spin:
fr_FR: Effet d'animation :

en: Add animated spin
fr_FR: Ajoutez un effet d'animation

en: Wrap In Circle:
fr_FR: Entourez dans un cercle :

en: Wrap in a circle
fr_FR: Entourez dans un cercle

en: Show Preview
fr_FR: Affichez l'aperçu.

en: HTML Version:
fr_FR: Version HTML :

en: Insert as HTML (shortcode version is used by default, see the preview above for details)
fr_FR: Insérer comme HTML (version shortcode est utilisé par défaut - Voir l'aperçu ci-dessus pour plus de détails)

en: Insert Icon
fr_FR: Insérez une icône

en:  is proudly powered by <a target="_blank" href="https://www.classicpress.net/"><strong>ClassicPress</strong></a>
fr_FR:  est fièrement propulsé par <a target="_blank" href="https://www.classicpress.net/"><strong>ClassicPress</strong></a>

en:  is proudly powered by <a target="_blank" href="https://wordpress.org/"><strong>WordPress</strong></a>
fr_FR:  est fièrement propulsé par <a target="_blank" href="https://wordpress.org/"><strong>WordPress</strong></a>

en:  | Designed with %1$sU-Design Theme%2$s
fr_FR:  | Réalisé avec le %1$sThème uDesign%2$s

en: Entries (RSS)
fr_FR: Flux (RSS)

en: Comments (RSS)
fr_FR: Commentaires (RSS)

en: <p class="serif">Read the rest of this page &raquo;</p>
fr_FR: <p class="serif">Lire la suite de cette page &raquo;</p>

en: On %1$s
fr_FR: Le %1$s
